Чому волиняни страждають від весняного авітамінозу?
Здоров`я людини в основному 50% залежить від способу життя, і дуже мало 7-8% від лікарської допомоги. Тому кожна людина, дотримуючись здорового способу життя, а особливо - правильно харчуючись, здатна зменшити негативний вплив екологічних чинників, оптимально використовувати свій генетичний потенціал. Що таке авітаміноз, причини виникнення і як уникнути нам розповість Сергій Новосад, головний лікар обласного центру здоров’я.
- Що таке весняний авітаміноз?
- До того, що ми зазвичай називаємо весняним авітамінозом, більше підходить термін «гіповітаміноз». Він означає, що людина тривалий час недоотримує достатньої кількості одного або кількох вітамінів, а також з затяжної недостатністю сонячного світла.;
;
- Які симптоми весняного авітамінозу?
- Симптоми можуть бути різні, це й занепад сил, безсоння, дратівливість, розлади травлення, дрібні косметичні дефекти: лущення шкіри, тріщини в куточках губ, нездоровий колір обличчя. Часто саме в цей час люди внаслідок зниження імунітету найбільш схильні застуді, дрібні ранки і удари довго не заживають, а хронічні захворювання загострюються. В цілому якість життя помітно знижується, і залишати гіповітамінози без уваги не варто: з часом вони можуть викликати серйозні розлади обміну речовин.
- ;Хто схильний до авітамінозу?
- Групу ризику, схильних до авітамінозу становлять: ;- люди з недостатньою і з надмірною вагою тіла.
Майбутні і молоді мами, які не приділяють достатньо уваги здоровому харчуванню. У ці періоди життя необхідно приділяти увагу раціональному харчуванню годуючої і вагітних жінок, незалежно від пори року.
Люди з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту. В цьому випадку вітаміни просто погано засвоюються. Наприклад, при гастритах часто порушується обмін вітамінів групи В, а при пригніченні кишкової мікрофлори можливий недолік вітаміну К. Люди похилого віку. Для них надзвичайно важливо стежити за рівнем вітамінів D і В12.;
Ті, хто зловживає алкоголем. У них погано засвоюється цілий ряд необхідних речовин, особливо А, С, D і більшість вітамінів групи В.
Курці. Якщо ви курите, варто приділити особливу увагу вітамінам С і В12, так одна викурена цигарка позбавляє організм 25 мг вітаміну С, а добова доза цього вітаміну 100 мг.
- Як уникнути весняного авітамінозу?
- Для всіх найкраща профілактика авітамінозу – це здорове харчування. Ніякі вітамінні препарати та біодобавки, навіть найдорожчі і якісні, не будуть настільки ж ефективні, як регулярне вживання продуктів у яких високий вміст цінних поживних речовин по відношенню до калорійності.
Тим хто відноситься до групи ризику, варто звернутися до свого сімейного лікаря і здати аналізи на вміст вітамінів у сироватці крові.
- Що робити при весняному авітамінозі
- Якщо ви помітили у себе певні ознаки авітамінозу, то насамперед варто зкорегувати свій раціон.
;Переважати мають продукти з найменшим ступенем промислової обробки та очищення: це можуть бути нерафіновані рослинні масла, хліб з цільнозернового борошна, нешліфований рис, домашній сир замість солодких сирків, м’ясо і птиця замість ковбасних виробів.
;Рибу та мясо бажано готувати на пару, або запікати. Термічна обробка продуктів, щоб якнайменше позначалася на їх харчовій цінності. По можливості вживайте якомога більше сирих фруктів і овочів. В зимовий час вони теж втрачають харчову цінність після тривалого зберігання, але це значно корисніше ніж солодощі. Навіть яблуко, яке довго зберігалося принесе більше користі, ніж пакетований сік.
;З домашніх заготовок варто віддати перевагу квашеним, а не маринованим овочам, адже в оцтових маринадах вітаміни практично відсутні.
;Обмежте шкідливі звички – куріння, алкоголь, надмірне вживання солодощів.
Якщо після двох-трьох тижнів такої «дієти» симптоми гіповітамінозу не зникли, варто здати аналізи на вміст вітамінів в сироватці крові, і лише потім цілеспрямовано приймати потрібні препарати. Якщо і це не допомагає, лікування авітамінозу потрібно поєднувати з пошуком хронічних захворювань, що заважають засвоєнню вітамінів.
І не забувайте про ранкову зарядку, контрастний душ, помірні фізичні навантаження. Це відмінно тонізує організм, допомагає боротися з втомою, нормалізує сон. Будьте здорові!