У Луцьку експерти зі столиці розповіли про хід виконання реформ в Україні
Зокрема, у рамках зустрічі відбулося експертне обговорення “Дорогою реформ: Як стоденна діяльність Уряду вплине на життя волинян”. Варто зазначити, що РПР — це ініціатива громадських активістів, експертів та журналістів, які об`єдналися для пришвидшення реформування країни.
Ідея створення такої ініціативи виникла за часів Євромайдану у 2014 році. Відтоді об`єднання із 300 експертів спільно з представниками Парламенту та Уряду розробляють законопроекти, добиваються їхнього ухвалення та контролюють втілення реформаторських законів.
Разом з тим, ініціатива РПР нараховує 25 робочих груп, у кожній з яких обрано головного експерта та менеджера. Вони відповідають за напрацювання законопроектів та їх просування. Варто також додати, що протягом року роботи Реанімаційного Пакету Реформ вже ухвалено 31 закон, які розробляли чи доопрацьовували експерти.
Члени РПР представили громадськості дорожню карту реформ, у якій показано, які ж реформи плануються до втілення, які з них лише на стадії розробки, а які уже починають функціонувати.
Так, одна із першочергових реформ;-;конституційна. Вона має визначальне значення для проведення усіх галузевих реформ. Основним її завданням є встановлення механізму державної влади, який би унеможливлював узурпацію влади і забезпечував єдність держполітики. Проте парламент виявився неспроможним напрацювати та внести узгоджений законопроект щодо конституційних змін. Тож, законопроект “Про внесення змін до Конституції України” (як невідкладний) був внесений Президентом України. Хоча він у порядку денному ВРУ і досі відсутній.
Реформа антикорупційного законодавства передбачає обмеження впливу приватного капіталу на політику, посилення контролю у публічному секторі, усунення корупційних стимулів, створення органу для розслідування високопосадової корупції, відкриття доступу до інформації про діяльність ВРУ та нардепів, а також про витрати бюджетних коштів. Так, більшість законопроектів цієї галузі досі не готові і не подані до Верховної Ради. Їх підготовка має завершитися у березні-квітні цього року. Хоча є речі, які Парламент та Уряд зробили вчасно. Це, зокрема, діяльність антикорупційного бюро, встановлення оплати праці його директора та працівників, доступ через Інтернет до інформації про об`єкти прав на нерухомість.
Чи не найактуальнішою є реформа місцевого самоврядвання та децентралізації. Так, ВРУ спромоглася ухвалити Закони “Про співробітництво територіальних громад”, “Про добровільне об`єднання територіальних громад”, “Про засади державної регіональної політики”. Також до Державного фонду регіонального розвитку було виділено 3 мільярди гривень, які будуть розподілятися між регіонами країни. До того ж, внесено зміни до Податкового та Бюджетного кодексів, які створюють нову фінансову базу для місцевих бюджетів і запроваджують горизонтальну систему вирівнювання місцевих бюджетів за доходами. Водночас, найважливіший захід для проведення реформи так і не був виконаний. Це початок процесу внесення змін до Конституції України в частині децентралізації влади.
Довгоочікувана для народу судова реформа і реформа прокуратури передбачає оновлення суддівського і прокурорського корпусу, забезпечення кращої доступності правосуддя і виконання судових рішень, позбавлення прокуратури “радянського” зразка. Деякі із заходів реформи уже розпочалися. Це, зокрема, прийняття Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд”, який хоч і не є судовою реформою, але містить певні прогресивні положення. Запущено процес формування нового складу Вищої ради юстиції, без якої не можна ні призначити, ні звільнити жодного суддю та запрацювала Вища кваліфікаційна комісія в оновленому складі.;
Попри виконану роботу, таки не було розпочато комплесної роботи над змінами до Конституції. Разом з тим, не пройшов експертизу Венеціанської комісії до ухвалення і прийнятий з порушеннями парламентської процедури Закон “Про забезпечення права на справедливий суд”, який зберігає вплив політичних органів на суди.
Чи не найгірше впроваджується в Україні реформа публічної адміністрації. Основними її завданнями є реформування Уряду та міністерств, перетворення їх на ефективні органи, спроможні впроваджувати реформи, реформування системи державної служби та реформування системи надання адміністративних послуг. Так, Уряд готується внести проект закону “Про державну службу” до ВРУ, триває процес підготовки до реєстрації нардепами законопроекту про внесення змін до ЗУ “Про Кабінет Міністів України” та “Про центральні органи виконавчої влади”. Тут варто зазначити, що обидва законопроекти були готові до внесення до ВРУ ще в жовтні 2014 року.
Що ж стосується не виконаних заходів, то коаліційною угодою планувалося прийняти закон “Про державну службу” та здійснити заходи із реформування міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Проте жоден із передбачених коаліційною угодою та Програмою лояльності Уряду пунктів у частині реформи публічної адміністрації не виконано. Натомість був виконаний лише один крок, та й той в протилежному напрямку, всупереч законодавству, ліквідовано Державну реєстраційну службу України та Державну виконавчу службу.
Подібна ситуація склалася із запровадженням і інших реформ. Деякі зміни приймаються, інші лише на стадії розробки, а чимало й таких, які лишилися на рівні обіцянок. Очевидно, що не всі зміни можна реалізувати швидко, проте за рік роботи нового Уряду стало видно, що деякі важливі законопректи вкрай важко “просунути” на розгляд народних депутатів.