«Національна система охорони здоров’я перетворилася на національну катастрофу», – Президент України
«Важко знайти галузь, де ситуація була би настільки кричущо проблемною, настільки занедбаною та настільки корумпованою. Національна система охорони здоров`я перетворилася на національну катастрофу», – сказав Петро Порошенко.
За словами Президента, «головне, чого бракує в цій сфері, – правди і відповідальності». «Бракує чесного визнання, що безкоштовна медицина – це один з найбільших міфів сучасності, яким українські політики з року в рік дурять людей», – зазначив Петро Порошенко, закликавши позбутися цього міфу. Президент зауважив, що в безкоштовну медицину вірять доти, доки не захворіють і не з’явиться потреба звертатися до лікарів. «Правда полягає в тому, що за медичні послуги хтось має платити, і держава сама з цим не впорається, – заявив Президент, додавши, – одним бюджетом всіх не полікуєш. Треба запроваджувати ефективну систему реформованої медицини».
Глава держави наголосив, що стратегія реформування галузі має бути націлена на те, щоб у центрі уваги було не ліжко-місце, а пацієнт. «Кінцевим індикатором реформи має стати те, що визначено в програмі «Стратегія реформ–2020», – середня тривалість життя. «Збільшується тривалість життя – медицина працює добре. Зменшується тривалість життя, і які б солодкі пісні нам не співали, – медицина працює неефективно», – підкреслив Президент.
Говорячи про ціни на ліки, Президент зауважив, що «цінники в аптеках нагадують цінники в ювелірних магазинах». «Кроки, які були нами запропоновані, щоб зробити закупівлю ліків більш прозорою, реєстрацію набагато більш спрощеною, зняли левову частину бюрократично-корупційних складових, які до 40-50% підвищували абсолютно необґрунтовано ціни на ліки», – наголосив Глава держави.
Президент підтримав пропозицію свого радника Ольги Богомолець та доручив Міністру охорони здоров’я Олександру Квіташвілі відкрити та зробити публічними реєстри референтних цін на ліки.
Президент повідомив про підписання Закону, який передбачає здійснення державних закупівель ліків за участю міжнародних організацій, зокрема Всесвітньої організації охорони здоров’я, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Міжнародний досвід свідчить, що запровадження такої процедури дасть можливість зекономити лише на закупівлях ліків до 40%. «Це буде потужний удар по фармакологічній мафії, яка 23 роки гріла руки на здоров’ї людей», – заявив Президент.