Волинські мами народжуватимуть менше?
Ми запитали в мам, які виховують більше, ніж троє дітей – як вони виживають сьогодні? Чи відчувають підтримку держави? Чи вчасно отримують виплати на своїх малюків? Про це пише Слово Волині.
Ірина ЖУК, мама 5 дітей (село Чаруків Луцького району):;
– Відверто кажучи, допомога не відчутна. На сьогодні я отримую 800 гривень на місяць допомоги на дитину. Згідно сьогоднішнього курсу, це ;менше, ніж 50 доларів. Тож цих грошей мало на що вистачає. Для порівняння: памперси коштують 450 гривень. ;А ще одяг, взуття, харчування. ;Якщо витрати в пологовому становили десь 1200 гривень, то тепер це вже 2500 гривень. ;Тримає на плаву лише одноразова допомога ;в розмірі 10 тисяч гривень. На ці гроші хоча б можна придбати коляску, ліжечко.
Пам’ятаю, коли у мене 2008 року народилася друга дитина, то тоді на неї, при курсі долара у 5 гривень – давали 1200 гривень. Ось тоді ми могли дозволити собі набагато більше, ніж зараз.;
Думаю, ; тепер жінки просто раніше виходитимуть із декрету. Але, знову ж, коли мама працює, значить дитинка буде на штучному вигодовуванні. А це теж дороге задоволення.;
Але діти – це наше щастя. І колись народжували без грошей, ;то й зараз будуть знаходити вихід. Але народжуватимуть, мабуть, менше.
Священик Сергій ГАБРУК із матушкою Наталією ;живе в Луцьку (править у селі Усичі Луцького району) виховують п’ятеро донечок: Анастасію. Лію, Юлію, Вікторію і Софію. Зараз вони отримують від держави лише соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я.
– Я точно по кожній суму не скажу, – ;каже матушка Наталія. – Бо все змінюється щомісяця, але не набагато. Суми суттєво зростали ще пару років тому. У цьому ж році теж має бути перерахунок згідно постанови Кабміну. Але коли це буде – не знаю. Платять на кожну дитину залежно від віку. Найстарші отримують по 480 гривень, середні – по 360. А на Софійку ще менше дають. Разом увесь сукупний сімейний дохід (з батьковою «мінімалкою») десь три тисячі гривень. Отак і живемо».
Наступного року у січні найменшій Софійці виповниться сім рочків. Лише тоді, згідно із законодавством, Наталя зможе отримати звання «Мати-героїня», яке дає право на отримання одноразової допомоги. Торік у червні ця сума становила 12 180 гривень. ;Це істотно покращило б фінансове становище родини. Але ;не раніше січня наступного року. Проте зараз в сім’ї Габруків почали потихеньку збирати усі необхідні документи та довідки.
Наталія БУЧКОВСЬКА, мама 18 дітей в ДБТС (м. Володимир-Волинський): ;
На пасхальні свята наш дім умістив 23 людини. Загалом у нашій сім’ї дванадцятеро дітей віком до 14 років, і шестеро вже дорослих, дехто має свої сім’ї і малих діток. Тож я вже бабуся. У ;нас – ;ДБТС (дитячий будинок сімейного типу), тож радує лише те, що допомогу отримуємо вчасно. Вона на сьогодні (а це ;два прожиткові мінімуми на дітей від 0 і до 6 років, і від 6 й до 18-ти) і не впала, й не зросла. Але змінився курс долара. Ніхто не врахував, що здорожчали продукти харчування, ліки (в багатьох дітей Наталі – вроджені вади, які потребують лікування, повторного оперативного втручання чи реабілітації – Авт. ). Тому для багатьох сімей, де росте багато діток – ;це чергова криза.