«М’яка сила» – ще одна московська пастка для України
Політичний експерт Анатолій Октисюк, старший аналітик ;Міжнародного центру перспективних досліджень , зазначає: «У Москві почали розуміти, що, отримавши військовим шляхом Крим і частину Донбасу, вони втратили всю Україну. У зв`язку з цим російські стратеги і аналітики почали розробляти концепцію повернення контролю над Україною і умами українців. Основний наголос ;буде робитися на співпрацю з аналітичними і науковими центрами, громадськими організаціями та спортивними об`єднаннями, більшість з яких зазнають фінансових труднощів».
Він прояснює, що «мета програми - на тлі євроскептицизму і падіння рівня життя через 10-15 років виховати в Україні новий прошарок суспільства, який буде орієнтуватися на інтеграцію з Росією. Для досягнення таких завдань російською стороною для активних діячів та студентів будуть організовуватися конференції, літні школи, стипендії та гранти, а також дослідницькі програми. Кремль планує повторити те, що робить Захід для української молоді протягом 20 останніх років. Потім агенти змін підуть у владу, місцеві ради і, таким чином, створять позитивний імідж РФ в Україні.
Іншими словами, в Україні збираються апробувати інструмент "Soft power" («м`якої сили»). Природно, що це довгостроковий і дуже дорогий проект».
Експерт нагадує, що ;Росія всього за один рік, завдяки діям Володимира Путіна, налаштувала проти себе більш ніж 40 мільйонів українців. В одну мить найбільший сусід і торговий партнер перетворив Україну в чужу для себе країну, яка ще й планує відгородитися від РФ нової «лінією Мажино». Тому, за його інформацією, «у середньостроковій перспективі Кремль має намір продемонструвати українському суспільству своє позитивне ставлення, повагу і широку підтримку».
Октисюк підкреслює, що в Україні наразі «одним з головних каналів російського впливу залишається церква, яка може вплинути на літню і неактивну частину українського населення. При цьому ставка на великих олігархів і наближених до них політиків себе не виправдала. По-перше, в Росії остаточно зрозуміли, що так званий «синдром Мазепи» продовжує працювати, і його ніхто не відміняв. Приклад політичного шпагату Віктора Януковича між ЄС і Росією в 2013 році показовий. Тому, вважають у Кремлі, краще ситуативно працювати з тією владою і з тими президентами, яких українці самі обирають. Так дешевше і надійніше. А методи впливу і підходи будуть розроблятися індивідуально».
А відтак він ще раз нагадує: «По-друге, Росія завжди підтримувала маргінальні громадські організації, які працювали з вузькими сегментами українського суспільства. У підсумку засоби успішно освоювалися, а впливу на громадську думку не було… По-третє, Росія так і не змогла запропонувати Україні нічого привабливого. Звичайно, олігархам надавалися знижки на газ, нафтопродукти, влади - вигідні контракти, а українському суспільству - нічого. У порівнянні з країнами ЄС Росія виглядала соціально непривабливою і економічно відсталою країною, яка експлуатує радянську спадщину і торгує сировиною».
Зважаючи на такі реалії, наголошує аналітик, Кремль має намір поміняти плани щодо України, хоча ще два роки тому російське керівництво категорично заперечувало можливість використання «м`якої сили» в Україні та інших країнах.
«Тепер мислення і стратегія змінюються. Будь-яка війна закінчується миром, і після врегулювання конфлікту на нас чекає новий виклик в особі ;«російських грантів та інших можливостей», - зазначає Анатолій Октисюк.