Луцькі археологи видали книгу
Дане видання, присвячене історії проведення археологічної експедиції на полі однієї з найбільших козацьких битв - під Берестечком (1651).
17 жовтня, напередодні 99 річниці від дня народження видатного вченого-історика, археолога Ігоря Кириловича Свєшнікова, у Рівненському краєзнавчому музеї відбулась її презентація.
У книзі на основі великої кількості офіційних документів, образотворчих артефактів – малюнків, фотографій та оригінальних речей XVII ст. - розкривається історія археологічної експедиції, яка у 1970 - 1990 роках досліджувала місце козацько-селянської переправи, спорудженої 10 липня 1651 р. під час Берестецької битви. Це була одна з трьох козацьких переправ, якою вони виходили з оточення. У зв’язку з цим книга і отримала назву «Переправа незабутня… – друга її частина …Історія однієї експедиції», яка підкреслює головну тему, що висвітлюється на сторінках цього видання.
Читаючи дану книгу, переконуєшся, що відомий дослідник-археолог минулого Ігор Свєшніков здійснив подвиг для дослідження Берестецької битви на Волині, очоливши молодих музейчиків та краєзнавців, які разом з ним віднайшли унікальні предмети XVII ст. Вони представлені в дослідженні малюнками її керівника експедиції. Це: загальновійськові речі, різні види ;зброї, прикраси, речі релігійного вжитку та дозвілля, нумізматичні знахідки, одяг, взуття та деталі військового спорядження, облаштування бойового коня, інструменти ремісників та сільські знаряддя праці, особисті та побутові речі.
Це один із небагатьох випадків, коли представлено повний літопис проведення археологічної експедиції з іменами усіх учасників, осіб, установ та організацій, причетних до її проведення. В книзі подані суми витрат кожного експедиційного року, фотографії, що ілюструють проведення розкопок та віднайдених предметів, тих, хто був членом експедицій, хто приїздив допомагати археологам. Автори розкривають окремі сторінки досліджень, присвячених віднайденим матеріалам, їх реставрації та експонуванню на виставках в Україні, Польщі та Канаді, включає ті публікації, що побачили світ у різноманітних друкованих ЗМІ, висвітлюючи перебіг проведення археологічних досліджень та їх результати. Завершує книгу «Перелік документів та матеріалів» про Берестецьку битву.
Для того, щоб повною мірою зрозуміти справжню матеріальну та історичну цінність археологічних артефактів, їх значення для науки і практичної діяльності у сфері вивчення та збереження національної історико-культурної спадщини, показати, які зусилля були потрібні для накопичення джерельної бази козацької доби, написана ця книга.