Волинян закликали не продавати свої голоси
Як розповів голова ВОМГО «Асоціація Молодих Реформаторів (АМоРе)» Дмитро Безвербний, ідея проведення такої кампанії є не новою, адже схожу ініціативу уже реалізовували перед президентськими виборами.
В Україні громадську інформаційну кампанію «Голосуй чесно! – Обирай гідних!» зініціювали Всеукраїнська мережа «Громадські ініціативи України» та ГО «Автомайдан України».
На сьогодні ця кампанія реалізовується у більшості областей України, зокрема, у Вінницькій, Черкаській, Одеській, Миколаївській, Полтавській, Кіровоградській, Рівненській, Волинській, Чернігівській, Дніпропетровській та інших.
Що стосується Волинської області, то тут дана кампанія реалізовується з ініціативи молодіжної громадської організації «АМоРе» та Громадського сектору Євромайдану (Волинь) у співпраці з ВМГО «Фундація регіональних ініціатив», Самообороною майдану Волині та ГО «Автомайдан України».
Основною метою цієї кампанії є підвищити активність виборців, поінформувати їх про те, що потрібно йти на вибори та голосувати чесно, не порушуючи закон. В рамках кампанії «Голосуй чесно! – Обирай гідних!» громадські активісти подорожують районними центрами області, іншими містами, селищами міського типу та селами, спілкуються з виборцями, роздають інформаційні листівки, закликають іти на вибори, а також у форматі «вуличного університету» обмінюються з виборцями думками стосовно проведення парламентських виборів 26 жовтня.
«Дана ініціатива уже стартувала. Ми провели два круглі столи у Ковелі та Володимирі-Волинському на тему чесних виборів, де поспілкувалися з громадськими активістами, представниками політичних партій, представниками кандидатів», - розповів Дмитро Безвербний.
За словами координатора громадської інформаційної кампанії «Голосуй чесно! – Обирай гідних!», представника Громадського сектору Євромайдану Ірини Мусій, окрім інформативної функції дана кампанія реалізується з метою закликати виборців не продавати свої голоси. Інформаційна кампанія на Волині розпочалася у четвер, 16 жовтня.
Цього дня громадські активісти побували у Ківерцях, Маневичах, Колках та менших населених пунктах поблизу них. 17 жовтня – у Ратному та Старій Вижівці.18 жовтня – у місті Ковелі та 21-му виборчому окрузі. 19 жовтня – у Володимирі-Волинському та 19-му виборчому окрузі.
«Найскладнішою ситуація є у 23-му виборчому окрузі, де відбувається підкуп виборців, але вони не готові це обговорювати і з цим боротися. Менш напруженим є становище у Ратному та навколишніх населених пунктах. Люди там більш спокійніші, свідоміші. Однак, там спостерігається низький рівень поінформованості населення про кандидатів, які балотуються до парламенту. На жаль, такі факти можуть знову призвести до того, що люди прийдуть на вибори і будуть ставити відмітки навпроти будь-якого прізвища кандидата, яке колись чули», - зазначила Ірина Мусій.
Своїми думками щодо реалізації інформаційної кампанії «Голосуй чесно! – Обирай гідних!» поділилась з присутніми координатор руху ЧЕСНО у Волинській області, заступник голови ВОМГО «Асоціація Молодих Реформаторів» Марія Доманська. За її словами, від початку президентської виборчої кампанії і до сьогодні виборці на Волині не змінились. Вони є дуже непоінформованими. Через засилля політичної реклами виборцям важко повірити в незаангажованість активістів інформаційної кампанії. Часто люди в районах відмовляються навіть брати інформаційні листівки з рук активістів, вважаючи їх черговим агітаційним матеріалом від якогось кандидата. Саме тому, на думку Марії Доманської, українцям пора відмовлятися від політичної реклами взагалі та шукати якісь альтернативні методи поінформування виборців про кандидатів.
Не погодились з такою думкою присутні на заході кандидат по багатомандатному виборчому округу від політичної партії «Громадянська позиція» Сергій Чуріков та довірена особа кандидата по одномандатному виборчому округу № 22 Ігоря Лапіна Юрій Моклиця. Як зазначили політики, політична реклама – це якраз спосіб підвищити поінформованість виборців про кандидата та збільшити у відсотковому співвідношенні його впізнаваність серед електорату.
Про відмінність цієї виборчої кампанії від попередніх президентської та парламентської розповів координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА на ВолиніМихайло Шелеп. За його словами, дана виборча кампанія відрізняється тим, що зведено до мінімуму використання кандидатами адмінресурсу та технології застосування «чорного піару», однак, у більш нахабніших формах відбувається підкуп виборців. На жаль, більш жорсткі покарання за таку діяльність глава держави узаконив дуже пізно, а тому під час цієї виборчої кампанії відповідний закон швидше за все застосований не буде. Саме тому, громадським активістам важливо не припиняти просвітницьку діяльність після виборів, а продовжувати неформальне спілкування з виборцями і після оголошення їх результатів.
Європейським досвідом проведення виборів поділились з волинськими громадськими активістами присутні міжнародні спостерігачі. Зокрема, досвід зміни виборчої системи зі змішаної на пропорційну з відкритими списками, як, для прикладу, у Сербії, варто взяти на озброєння українцям, щоб уже на наступних парламентських виборах мати можливість обрати не «кота в мішку», а конкретних представників політичних партій.