Державну програму «Доступне житло» пропонують відновити у 2015 році
Однією з найбільш ефективних державних програм по забезпеченню громадян України житлом є державна програма 30/70, яка передбачає надання сім’ї безповоротної фінансової допомоги, в розмірі 30% від нормативної вартості квартири.
Ця програма дозволила ввести в експлуатацію незавершені об’єкти ;в 2010-2013 рр.:;
на одну квартиру профінансовану по державній програмі припадає 4-5 квартир, які будуються за гроші фізичних осіб;
з 2010р. по 2013р. в м. Луцьку ;ріст придбання квартир по програмі 30/70 зріс у 5 разів.
Важливо, що ;на 1 грн., бюджетних коштів було профінансовано ще ;4 грн., коштів фізичних осіб.
У результаті, як показали експертні висновки за рахунок створення нових робочих місць, отримання податків, відрахувань від заробітної плати та ін., витрачені бюджетом кошти поверталися в бюджет.;
Крім того, на Україні діяли ще дві державні програми:
пільгове довготермінове кредитування молоді на будівництво житла;
програма здешевлення вартості іпотечних кредитів.
Кожна з цих програм має свого споживача та свої особливості. Найбільш соціально-спрямованою та найбільш популярною є програма пільгового довготермінового кредитування молоді. Ця програма має сприятливі умови – кредит надається з відсотковою ставкою 3% річних, при цьому при народженні дітей молоді сім`ї отримують додаткові пільги. Загалом за час реалізації програми її умовами скористалися понад 11 тисяч молодих сімей, а ще понад 14 тисяч чекають свого часу.
Що стосується механізму здешевлення вартості іпотечних кредитів. Він передбачає залучення в будівельну галузь як коштів громадян, так і кредитних ресурсів банків. При цьому досить активно наразі обговорюється питання залучення до цієї програми і роботодавців, в частині надання допомоги працівникам у сплаті першого обов’язкового внеску по кредиту.
Так, по Україні за 2013 рік було витрачено з бюджету на всі державні програми (в тому числі 30/70, здешевлення вартості іпотечних кредитів та ін.) 235 млн. грн., повернено 324 млн. грн