«Путін вже перестав контролювати ситуацію», – Фукуяма
Френсіс Фукуяма вважає, що «в довгостроковій перспективі Путін слабкий, і він сам це розуміє. У Росії одномірна економіка, прив`язана до нафти. З урахуванням сланцевої революції, російські енергоносії втратять монополії. А економічних можливостей диверсифікувати ці ризики в країні немає. І є вже багато ознак того, що люди рано чи пізно усвідомлюють, що країна управляється групою корумпованих клептократів».
Водночас він констатує: «Ми з вами не можемо знати, до чого готується Володимир Путін. Але деякі речі мені здаються дуже тривожними. Путін зараз дуже динамічний, і в разі якихось кроків, контролювати його буде неможливо…Сьогодні Росія кинула всім виклик. Це почалося з Грузії, але абсолютно очевидним стало з анексією Криму. Адже по суті, таким чином Росія дала зрозуміти російському подружжю на території Казахстану, Узбекистану, Естонії, Молдови та інших країн, що якщо вам щось не подобається, просто зверніться до нас і поскаржтеся, і ми вам допоможемо».
При цьому аналітик вважає: найнебезпечніше, що «Володимир Путін вже перестав контролювати ситуацію. Трагедія з малазійським лайнером - красномовне свідчення цьому. Я впевнений, що він не хотів збивати цей літак, це створювало йому лише проблеми. Але він не може контролювати, яким чином сепаратисти будуть використовувати озброєння, яке він же їм поставив».
Фукуяма також висловлюється з приводу доцільності порівняння «собирателя русских земель» з Адольфом Гітлером. «Велика частка правди в подібному порівнянні полягає в тому, що Путін використовує етнічне питання в зовнішній політиці. Друга світова війна почалася під приводом того, що Гітлер хотів захистити німецькомовне населення в Судетах, у Польщі та інших частинах східної Європи. Він вважав, що це дає йому право використовувати агресію проти цих країн. І в цьому сенсі Путін робить рівно те, що робив Гітлер», - зазначає він. А відтак підкреслює, що господар Кремля, використовуючи фактор російської меншини в ряді країн, справді дуже схожий на свого німецького попередника.
Фукуяма вважає, що у ряді своїх оптимістичних прогнозів (після падіння Берлінської стіни у 1989 році) помилявся. Він зауважує, що «2014 виглядає досить песимістичним. Тому що ми бачимо анексію Криму Росією, нестабільність на Близькому сході, спостерігаємо, як швидко розвивається комуністичний Китай… І все це, звичайно свідчить про деякі відступи від демократичного розвитку світу».
Тим не менше, він не бачить наразі «появи якої-небудь іншої форми організації суспільства, яка була б кращою за демократію».
«ВП» нагадує, що Фре?нсіс Фукуя?ма (англ. Francis Fukuyama; ;народився 27 жовтня 1952, Чикаго, США) — впливовий американський футуролог, філософ, політолог, політичний економіст і публіцист японського походження. З 2005 року увійшов до Списку глобальних інтелектуалів світу. Автор концепції «кінця історії». Головна праця – «Кінець історії і остання людина» (1992). Серед інших робіт - «Великий крах. Людська природа й відтворення соціального порядку»(1999), «Наше постлюдське майбутнє. Наслідки біотехнологічної революції» (2002); «Сильна держава: управління й світовий порядок у ХХІ столітті» (2004).