«АТО: Історії зі Сходу на Захід»: презентація у Луцьку
За словами авторки, Луцьк для неї – це закоханість, а також одне з міст, яке, власне, й надихнуло на написання цієї книги. Саме у цьому місті жінка разом з маленьким сином жила місяць як біженка з Луганська.
«Адже в моїх планах була подорож до Львова, Ужгорода, Чернівців. Та варто було наступного дня прогулятись Луцьком, як я закохалася. Старовинне місто, величезний парк, привітні люди. Плани різко змінилися»(с) Маргарита Сурженко «АТО: Історії зі Сходу на Захід»
Як зауважила Маргарита, лучани вразили її своєю гостинністю та добротою. У той час, коли спеціалізовані центри для переселенців не говорили нічого конкретного про те, як їй далі жити, у Луцьку одразу ж знайшлися житло та підтримка. Незважаючи на те, що жінка отримала лише одну путівку і відповідно повинна була б отримувати лише одну порцію їжі, годували завжди і її, і її сина.;
«Я побачила дуже багато позитиву у цьому місті та намагалася передати його і у книзі», - підсумовує своє перебування у Луцьку авторка. Вражає і непереборний оптимізм вимушеної переселенки: вона стверджує, що попри усе сумне, життя дало їй змогу відкрити для себе нові міста, нових людей.
На презентації була присутня Олена Черенкова – переселенка, яка жила в одній кімнаті луцького профілакторію разом з Маргаритою. Вона зачитала уривок, в якому йдеться про Луцьк, та поділилася своїми позитивними враженнями як про книгу, так і про саму авторку.
Сама ж книга складається із історій про трьох людей з Луганська, які познайомилися вже на західній Україні, ставши переселенцями. Це – книга про людей, які мусили не просто збирати речі і від’їжджати у інше місто, а бігти. На прикладі героїні першої історії – Ангеліни – авторка показала важливість саме моральних цінностей.;
«Коли залишаєшся без квартири та всіх речей, які наживав роками, ти не можеш забрати нічого, але у тебе є досвід, який ніколи не забере війна. Тому гроші треба вкладати в розвиток, а не у дорогі штори з американських сайтів», - стверджує Маргарита.
«Між подорожами і комфортом я завжди обирала друге. Тепер мій комфорт спочив під завалами цегли»(с) Маргарита Сурженко «АТО: Історії зі Сходу на Захід»
Присутній на заході волинський письменник Василь Гнатюк поділився своїми враженнями про дебют молодої письменниці та сказав, що книга показала йому, що там, на сході, дійсно є люди, заради яких варто воювати.;
Розповіла авторка і про пошуки видавництва. Так, в івано-франківському видавництві «Discursus» Маргариті сказали, що надрукують книгу безкоштовно, якщо вона їм сподобається. За словами жінки, коли їй відповіли позитивно та погодилися взятися за друк, вона не могла у це повірити та подумала, що це якісь «бандерівські жарти». Проте, на щастя, найгірші очікування авторки не виправдалися.
Під час презентації Маргарита говорила також про своє життя до початку АТО, про євромайданівські події у Луганську та про плани на майбутнє. Наразі жінка живе зі своїм сином та матір’ю у Києві та, попри усі трагедії, які випали на їхні долі, радіє з того, що подарувало їй життя. До того ж, у планах молодої письменниці – видати другу книгу на ту ж тему, тільки уже про погляди «протилежного табору» - східняків, які відстоюють інтереси Росії та вірять у «Новоросію». Жінка намагається проаналізувати, чому сталося так, що вчорашні друзі, сусіди та просто знайомі стали ворогами, та переконати людей у тому, що не всі на сході – однакові.
«Я чула багато розмов у поїзді про те, що в їх горі винна українська влада. Та відразу згадувала книжки з психології , які радили брати відповідальність за своє життя на себе, а не покладати її на інших. Хто ж винен, якщо жінку б’є чоловік, як не вона сама? Вона сказала йому «так» у ЗАГСі» (с) Маргарита Сурженко «АТО: Історії зі Сходу на Захід»
Зазначимо, що Луцьк – уже четверте місто, у якому відбулася презентація цієї книги. До цього Маргарита встигла побувати на презентаціях у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях. Під час заходу можна було придбати книгу «АТО: Історії зі Сходу на Захід». До слова, частину виручених за книгу коштів авторка передає на потреби АТО.