Чиновники можуть вибирати: або втеча, або ґрати?
Черговий етап люстраційної перевірки проходили 24 тис. чиновників Кабінету міністрів, центральних органів виконавчої влади, правоохоронних органів. При цьому у Мін`юсті обурені спробами фальсифікації документів і попереджають про кримінальну відповідальність за подібні дії.
Як повідомив на брифінгу в понеділок у Києві міністр юстиції України Павло Петренко, люстрацій на ;перевірка в рамках реалізації закону про очищення влади триває з кінця минулого року і важлива. «Зараз закінчився етап перевірки низки відомств ... Всі члени Кабінету міністрів, прем`єр-міністр, керівники центральних органів виконавчої влади, Міністерства юстиції, починаючи з міністра і його заступників ... СБУ та керівний склад, Генеральна прокуратура, МВС і Державна фіскальна служба. У середньому, за нашими підрахунками, на цьому етапі проходили перевірку близько 24 тис чиновників», - сказав П.Петренко.
Він підкреслив: «У тих відомствах, де керівники мають політичну волю проводити люстрацію, проблем немає».
Наступний етап люстрації, який розпочнеться наприкінці березня, торкнеться керівників цивільних міністерств, їх заступників, а з квітня цього року люстраційні перевірки вийдуть на обласний рівень.
Міністр нагадав, що паралельно відбувається також перевірка представників судової системи. Станом на сьогоднішній день близько 44 суддів відмовилися проходити люстрацію, у зв`язку з чим, нагадав міністр, він звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії і Вищої ради юстиції з поданням про звільнення цих суддів.
Що стосується органів прокуратури, то, за словами П.Петренко, судових рішень про відновлення потрапили під люстрацію чиновників на посаді в даний час немає, позиція Мін`юсту залишається незмінною: якщо держчиновник потрапляє під норму автоматичної люстрації - він повинен бути звільнений.
Крім того, міністр нагадав, що в Конституційному суді України знаходиться подання Верховного суду України щодо конституційності окремих положень закону про очищення влади. У цьому контексті П.Петренко наголосив, що в даний час українські експерти спільно з експертами Венеціанської комісії працюють з удосконалення закону про очищення влади, але в той же час, як зазначив П.Петренко, закон діє, його принципи прозорі.
« Процес люстрації має бути завершений Думаю, що позиція Конституційного суду буде виключно такою, що обґрунтовується на позиціях Конституції та інших нормах закону», - сказав П.Петренко.
Він нагадав, що на минулому тижні уряд доручив всім керівникам міністерств та правоохоронних органів на другому етапі люстрації надати Мін`юсту інформацію по кожному співробітнику, який підпадає під цей процес. За словами П.Петренко, перелік цих осіб буде оприлюднено офіційно, також буде відповідний публічний звіт на засіданні уряду.
П.Петренко також звернувся до всіх держслужбовцям, які підпадають під люстрацію і намагаються щоб уникнути звільнення надавати недостовірну інформацію.
«Крім того, щоб ви будете звільнені, ви ще й понесете кримінальну відповідальність», - сказав міністр.
Він розповів, що Мін`юсту вдалося з`ясувати, що одна зі співробітниць Державної фіскальної служби, яка з 2010 по 2013 рр. займала керівні посади, намагалася на підставі нібито роз`яснення від Міністерства юстиції уникнути люстрації. П.Петренко наголосив, що документ, нібито підготовлений Мін`юстом, має ознаки підробленого документа.
У цьому контексті П.Петренко закликав усіх чиновників, які хочуть «творчо підійти» до процесу люстрації, не займатися подібними речами, і заявив, що орган не дає «роз`яснень або індульгенцій».
У зв`язку з цим, міністр повідомив, що попросив керівництво Державної фіскальної служби роз`яснити цього документа.
У свою чергу, перший заступник міністра юстиції України Наталія Севостьянова, чий підпис нібито значиться на цьому документі, підкреслила, що Мін`юст провів службову перевірку щодо руху цього документа і офіційний лист під рейковим ;номером не виходив ;із відомства.
«Окремі особи намагаються підробити документи ... Я особисто звернулася в правоохоронні органи, щоб виявити, хто і яким чином робив цей документ», - зала ця пані.
За словами Н.Севостьянової, частина документа, в якому значиться підпис, дійсно виходила з Мін`юсту, але перша частина документа, походження якого незрозуміла, Мін`юстом не готувалася.
«Ми звертаємося до чиновників усіх рівнів: всі ваші махінації будуть виявлені», - запевнила перший заступник міністра. Тож для чиновного люду вихід не один? Перший – тікати? Другий – сідати за ґрати? Так чи інакше, є рятівний принцип: раніше сядеш, раніше вийдеш. Можливо…