Лучанам презентували книгу-поетичне відкриття 2013-го року
Знайомство з авторкою організатори зустрічі – мистецьке об’єднання «стендаЛь» – розпочали із невеличкого, самотужки зробленого ролика, який коротко розповів, хто така гостя та чим вона цікава. Зокрема Олена взяла участь у Першій в Україні резиденції для письменників «Станіславський феномен» (2013). Вона - лауреатка Першої премії у конкурсі пам`яті Леоніда Кисельова (2012), Міжнародної україно-німецької літературної премії імені Олеся Гончара (2013), Другої премії літературного конкурсу видавництва «Смолоскип» у номінації «Поезія» (2013). Вона - та, про кого український письменник та перекладач Іван Андрусяк сказав: «Поета з таким голосом в Україні не було давно. Те, що він з’явився, – дуже добрий знак».
Олена розпочала з поезії «Коли ти йдеш до мене по воді..». Вона відразу прочитала ще декілька – як із презентованої збірки «Глухота», так і зі свого блокнота – вочевидь щось із неопублікованого, - повідомляє ІА "Волинські новини".
Одна із читачок поцікавилася, як так трапилося, що поетка відмовилася від президентського ґранту у 30 000 гривень. Олена охоче розповіла історію, наголошуючи, що вона, можливо, стане для когось повчальною. Так, дівчина взяла рукопис і розіслала його у всі відомі їй організації, які займаються ґрантами та підтримкою молодих письменників. Як результат, Герасим’юк виграла 3 з 4-ох премій. Одна з них – це той грант, про який було питання.
Справа у тому, що ці 30 000 гривень отримує не сам поет, а видавництво, яке береться опублікувати твори автора. Через певний час Олена помітила, що тернопільське видавництво навіть не планує видавати її віршів. «Мене це взбісило і я відмовилася від ґранту», – зізналася дівчина. – Причому, зробити було це нелегко, але мені допоміг знайомий юрист. Ми повернули гроші у бюджет».
Цікаво, що цим випадком зацікавилися журналісти «Інсайдера» і провели журналістське розслідування. Пізніше, вже цього року, згадуване видавництво не пройшло до списку тих, які можуть долучатися до програми ґрантів.
Розказала гостя і про інші можливості для молодих письменників і навіть журналістів. Так, видавництво «Смолоскип» проводить семінари творчої молоді – кількаденні серії круглих столів, дискусій та презентацій. Цьогоріч захід відбудеться 6-10 травня. «Це справді чудова можливість проявити та спробувати власні сили, – наголосила Олена. – Бо все, що ви будете робити на тих семінарах, це те, про що ви чули в університеті, але лише на лекціях». Цікаво, що у роботі семінару свого часу взяли участь відомі сьогодні українські політики, правозахисники та письменники: Анатолій Дністровий, Олесь Доній, Сергій Жадан, Світлана Пиркало, Тарас Прохасько тощо. Детальніші умови участі можна подивитися на сайті самого видавництва.
Окрім «Глухоти», Герасим’юк презентувала і «Бандерштатну антологію» – збірку текстів тих письменників, які взяли участь у щорічному літньому фестивалі «Бандерштат» у Луцьку. Укладач тієї збірки – волинянка Ганна Луцюк. Саме вона написала у себе в Фейсбуці, що насправді книжка, яку вона підготувала, мала би бути зовсім іншою – з присмаком молодості, зеленої трави тощо. Натомість вийшла з присмаком війни. Так сталося, тому що в Україні війна і всі ми маємо до неї стосунок.
Очевидно, що до війни можна ставитися по-різному – так би мовити, граючись, проводячи фестивалі типу «Бандерштату», або ж цілеспрямовано нарощувати боєздатність не стільки для того, щоб коли-небудь на когось напасти, скільки для того, щоб змогти себе захистити»,– констатувала поетка. – Так і з антологією. Все, що ми можемо наразі зробити для об’єктивності процесу, це зібрати та продовжувати далі збирати факти – пости у соціальних мережах, фото-, відео-матеріали, щоб через якийсь час прийшло справді невикревлене усвідомлення подій початку XXI століття. Тільки тоді можна буде написати якісну книжку і про Євромайдан, і про війну на сході України з березня 2013-го і по сьогодні».
Насамкінець Олена порадила читати молодих авторів, а саме тих, чиї тексти любить і читає сама: Мирослава Лаюка, Машу Сємашину та Юлю Нестерову. Остання, до слова, пише пісні й гастролює як бард.