«Україна: курс на бідність», – Михайлишин
Скорочення доходів, девальвація, інфляція, безробіття та війна переформатували соціальні прошарки українського суспільства і підвели багатьох до межі бідності. Утім, озвучувати цифри ніхто не наважується - ситуація міняється надто стрімко. ;Так вважає ;у своїй публікації «Україна: курс на бідність» аналітик ;Ярина Михайлишин. Посилаючись на «Економічну ;правду», повідомляє «Волинська правда».
Як зауважує Ярина Михайлишин, рівень життя людей залежить від двох показників: доходів та цін. Крізь їх призму можна побачити, якою є динаміка життя в цілому - негативною чи позитивною. «Сьогоднішня динаміка доходів полягає у затягуванні соціальних поясів, тобто заморожуванні основних соціальних показників - мінімальної зарплати та мінімальної пенсії, від яких нараховуються всі інші соціальні платежі. Це означає, що доходи не ростуть», - каже голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Ярина Михайлишин констатує: «Доходи знижуються, про що свідчить навіть офіційна статистика. За даними Держстату, у січні 2015 року середня зарплата зменшилася у різних галузях. У сільському господарстві - з 2 869 грн до 2 482 грн, у фінансовій та страховій сфері - з 8 171 грн до 7 192 грн, в освіті - з 3 064 грн до 2 542 грн. ;Згідно з опитуванням компанії Research & Branding Group дві третіх жителів країни відзначають зменшення рівня доходів протягом останніх півроку. Через глибоку девальвацію гривні і падіння ВВП ціни ростуть високими темпами. На долю українців в останній рік випали ;різке подорожчання комунальних послуг, зростання вартості проїзду, ріст цін на послуги зв`язку, продукти та ліки».
Експерт ;також зазначає, що в січні 2015 року роздрібний товарообіг українських підприємств торгівлі скоротився на 22,6% порівняно з попереднім місяцем. погіршуються і споживчі настрої українців. За словами СEO Ukrainian Retail Association Яни Зубарь, традиційно в кризу люди намагаються не економити на товарах першого вжитку - їжі та ліках.
Експерти констатують, що колишні представники середнього класу відкладають інвестиційні витрати - ;купівлю нерухомості, економлять на оренді житла, подорожах, одязі, кіно та інших розвагах, а значить, автоматично випадають з цієї категорії. Одна з характеристик середнього класу - наявність власного автомобіля. Однак різке подорожчання бензину змусило багатьох пересісти на громадський транспорт.
;За даними Держстату, в Україні у січні 2015 року через АЗС було продано 138,1 тис тонн бензину, що Зашкодило гаманцям українців і підвищення комунальних тарифів. Тепер за однокімнатну "хрущівку" доводиться платити близько 550 грн на місяць. Попереду - анонсоване владою підняття цін на газ на 280% і близько 66% на тепло.
За словами за наявності енергозберігаючих заходів підвищення тарифів буде не таким страшним.
На думку керівника житлово-комунальних програм громадянської мережі «Опора» Тетяни Бойко, рівень неплатежів, скоріше за все, збільшиться. «Населення не матиме достатньо грошей. До того ж, люди не довіряють владі. Реформ у ЖКГ, крім підвищення тарифів, нема. Куди ми рухаємося – незрозуміло», - вважає вона.
Традиційно в період економічних негараздів страждають найнезахищеніші ;верстви населення. Українці, у яких і раніше витрати на їжу сягали 80% доходів, не спроможні коригувати бюджет. Експрти вважають, що такі люди відмовляються платити за квартиру чи за гуртки для дітей. Вони не можуть купувати ліки, і хвороба заводить їх у глухий кут.
За оцінками експертів, українці здійснили подорож у часі і перемістилися навіть не у 2000-ні, а у 1990-ті роки. «За рівнем доходів і рівнем життя ми повернулися у 1998-1999 роки», - вважає Новак.