Московські професіонали міжцерковних конфліктів допустять створення в Україні єдиної Помісної православної церкви?
Сергій Грабовський вважає: щойно опубліковані результати одного зі справді знакових всеукраїнських опитувань, проведеного спільно чотирма провідними українськими соціологічними структурами, як-от: Центр соціальних та маркетингових досліджень SOCIS, Соціологічна група «Рейтинг», Центр Разумкова та Київський міжнародний інститут соціології. Він нагадує, що «абсолютна більшість українців (73,7%) відносить себе до православ’я, 8% – до греко-католицизму, по майже 1% – до римо-католицизму і протестантських церков. «Просто християнами» себе вважають 8,5% опитаних, до інших релігій належить 0,7%, не відносять себе до жодного з релігійних віросповідань 6%, і, нарешті, «важко відповісти» понад 1% респондентів».
У свою чергу, як зазначає Грабрвський, серед тих, хто вважає себе православними, 38% опитаних відносять себе до Української православної церкви Київського патріархату, 19,6% – до Української православної церкви Московського патріархату, 1,3% – до Української автокефальної православної церкви, а 39% – вважають себе «просто православними».
Відтак він намагається зрозуміти, що означають ці показники, які настрої та тенденції вони фіксують. Грабовський робить висновок: «Українська православна церква (МП) різко втратила свої позиції й аж ніяк не може претендувати на ту роль, яку їй офіційно визначив патріарх Кіріл – «помісної православної церкви українців». При цьому визначені соціологами показники, як видається, не є нижньою межею падіння впливу цієї церкви, і причиною цього є як розпливчаста, сказати б, ніяка позиція керівництва самої УПЦ (МП), так і діяльність Московського патріарха на підтримку Путіна та його агресивно-шовіністичної політики».
У той же час, він підкреслює: ;«По-друге, що УПЦ (КП), попри зміцнення своїх позицій, навряд чи зможе навіть за найсприятливіших обставин мати серед своїх переконаних прихильників істотно більше, ніж половина всіх православних країни. Те, що вірними УПЦ (КП) у найближчому майбутньому визнає себе близько 50% всіх православних – це, видається, цілком реалістичне припущення. Проте, разом із тим, ;у свідомості мільйонів християн України, які вже не хочуть бути підпорядковуватися Московському патріархату, існує певне упередження стосовно УПЦ (КП), яке не так просто подолати. І навіть об’єднання УПЦ (КП) та УАПЦ, яке може відбутися невдовзі після переговорів між цими Церквами і неодмінно дасть певний кумулятивний ефект, не дасть такій Церкві твордої прихильності понад 55-57% православних України».
На думку експерта, «по-третє (і це головне) різке падіння авторитету УПЦ (МП) і Московського патріарха, велике число «просто православних» та «просто християн» наочно засвідчують суспільне прагнення стосовно створення Української Помісної православної Церкви, яка об’єднала б УПЦ (КП), УАПЦ і здорові сили УПЦ (МП) та спиралася б на політику визнання і сприяння з боку державної влади. Йдеться не про «державну церкву», яка існує в Росії і яку намагався в особі УПЦ (МП) запровадити в Україні режим Януковича. Йдеться про Церкву, яка об’єднає щонайменше 2/3 (а то й більше) всіх українських громадян і яка для визнання у середовищі світового православ’я потребуватиме активних зусиль з боку Української держави».
У цьому ракурсі, попереджає Грабовський, ; «Московський патріархат і Луб’янка докладатимуть усіх зусиль, щоб зірвати таке об’єднання і завадити визнанню Української Помісної Церкви на міжнародному і міжцерковному рівні, проте чи можна буде ігнорувати волю абсолютної більшості християн України? «Бо де двоє або троє зберуться в Моє Ім’я, там Я серед них» (Мт.18, 20), - сказано у Святому Письмі. А якщо це двадцять чи тридцять мільйонів, як тоді?».
Експерт наголошує, що соціологія дала громадянському суспільству та «політичному класу» чіткий сигнал. Відтак треба діяти – розважливо, але швидко й ефективно. «Бо ж у Москві сидять професіонали провокацій, в тому числі і між церковних», - нагадує він.