ЄС хоче умиротворити російську агресію коштом терпіння України, – політолог
З іншого боку, українці почули з боку європейського лідерства, що їм треба запастися терпінням і рішучістю на шляху інтеграції в Європейський Союз. Посилаючись на «День», інформує «Волинська правда».
Президент України ;Петро Порошенко на пленарному засідання саміту з участю президента Європейської Ради Дональда Туска та президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера заявив, що стратегічним орієнтиром перетворень у державі є членство в ЄС. «І ми амбітні в своїх планах і вірі, і саме тому декларуємо, що через 5 років ми маємо забезпечити ефективну імплементацію Угоди про асоціацію та досягти умов, необхідних для того, щоб подавати заявку на членство в ЄС», - ;сказав Президент.
А відтак він закликав Євросоюз, підтримуючи євроінтеграційні прагнення українського народу, ;«визнати, що Україна, як будь-яка інша європейська держава, що поважає і готова захищати спільні цінності, може в майбутньому стати членом ЄС». Натомість Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер зазначив, що «країни Європи підтримують Україну. Ми розуміємо бажання України стати членом ЄС, тому ми тут, в Україні, зараз». А тоді додав: «Треба мати рішучість, щоб йти тим шляхом, який вам так болюче дається, і треба мати терпіння, щоб подолати цей шлях і дійти кінцевої мети. У нас амбіційні цілі та великий шлях перед нами, і ми впевнені, що ми його подолаємо».
На переконання Володимира ;Горбача, політичного експерта Iнституту Євро-Атлантичного співробітництва, «існує певна двозначність і невідповідність очікувань сторін. Сьогодні Україна бачить ситуацію по-своєму, веде війну, яку вважає не стільки вітчизняною, скільки європейською. А Європейський Союз намагається не помічати цього. Більше того, можна сказати, що склались такі відносини, коли ЄС більше боїться Росії, ніж хоче допомогти Україні. І в цій ситуації, розуміючи, що справжня загроза для нього виходить з Росії, намагається умиротворити російську агресію коштом терпіння України».
Він зазначає, що побажання Україні терпіння і рішучості «звучить трохи знущально, бо це наше терпіння потрібно для того, щоб умиротворити агресора і витримати паузу якомога довше. А пауза це - больовий шок для нас, на відміну від ЄС. Адже Євросоюз бачить у цій паузі порятунок для себе, концентрацію ресурсів і кращу підготовку для майбутнього зіткнення з Росією на різних фронтах. Але цю паузу нерішучості і слабкості Європейського Союзу мусить заповнювати собою Україна. Але при тому всьому ми потребуємо і фінансової, і економічної, і військової допомоги ЄС. Військова допомога з боку ЄС фактично не надається, а економічна обумовлюється спеціально сформованими і накиненими українській стороні недоліками. Такими, як корупція, слабкі інститути, не виконані реформи, невиконані кроки по Плану лібералізації візового режиму».
Відтак експерт узагальнює, що все це - суто технічні речі, які, насправді, в новій сучасній ситуації - факту прямої війни України з Російською Федерацією не є аж такими критично важливими ні для України, ні для Європейського Союзу з огляду на можливі наслідки такої пасивної позиції і поведінки європейських лідерів. Тому ;після ;Київського ;саміту «ми мусимо змиритись з пасивністю Європейського Союзу і прийняти таку реальність, яка нам нав’язується зі Сходу... Поки що Європейський Союз не до оцінює, які у нас є і що наші проблеми, насправді, є його проблемами».
Горбач висловлює думку, що «зараз наша влада робить правильно, коли починає тиснути на них (єврочиновників. – «ВП») при зустрічах і говорити ті речі публічно. Іншого виходу у нас немає, ми мусимо ставити перед ними питання руба».