Як на Волині влаштувати дітей-переселенців до дитсадків
Ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначає, що внутрішньо переміщена особа має право на влаштування дітей у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.;
Відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 р. №305, дітей до дошкільних навчальних закладів влаштовують батьки, або особи, які їх замінюють. Чинне законодавство не визначає, кого слід вважати особами, що замінюють батьків. На нашу думку, до таких осіб належать не лише усиновителі, опікуни (інакше б вживався термін «законні представники»), а й інші особи, що виконують функції з виховання та утримання дітей.
Також варто звернути увагу на те, що п. 6 Положення про дошкільний навчальний заклад містить вичерпний перелік документів, на підставі яких здійснюється прийом дітей до ДНЗ – це заява батьків або осіб, які їх замінюють, медична довідка про стан здоров`я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати заклад, довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтво про народження. Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою.
Прийом дітей переселенців до ДНЗ здійснюється в загальному порядку, однак органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації вправі встановлювати пільги для них (зокрема, щодо позачергового прийому та звільнення від плати за харчування).
Також слід зазначити, що в листі Міністерства освіти та науки України від 12.06.2014 № 1/9-310 «Щодо прийому до дошкільних навчальних закладів дітей, які прибули з Донецької та Луганської областей на постійне або тимчасове проживання до інших населених пунктів України», міститься прохання сприяти батькам дітей, які прибули з зазначених регіонів на постійне або тимчасове проживання до інших населених пунктів України, у вирішенні питань, пов`язаних із зарахуванням до дошкільних навчальних закладів.
Також Міністерство рекомендувало ;органам управління освітою, керівникам навчальних закладів здійснювати прийом дітей до дошкільних навчальних закладів без попередньої електронної реєстрації; для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково забезпечувати подання висновку психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою.;
У разі відсутності свідоцтва про народження дитини міністерство пропонує сприяти батькам у його подальшому поновленні у встановленому законодавством порядку.
З практичних питань реалізації зазначеного питання та інших правових проблем вимушені переселенці можуть звертатися до партнерів проекту «Нові виклики в правовій підтримці та захисті прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні», який реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.
Нагадаємо, що на сьогодні на Волині ;в рамках реалізації проекту ;можна отримати безоплатну правову допомогу, у приймальні Волинської обласної організації Спілки юристів України в місті Луцьку : вул. Словацького,30, ( 1 поверх) , ;тел. (0332) 24-94-14, ;050-666-45-79, 066-55-85-185, або направити запитання по електронній пошті: vitalina.lutsk@gmail.com. Дні прийому громадян: щодня ( крім суботи і неділі) з 09:00 до 18:00.
Також правову допомогу з цих питань можна отримати в юридичній клініці «Ad Astra» Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки за адресою: 43025, м.Луцьк, вул. Винниченка,30, офіс 13, тел. 050-666-45-79, 066-55-85-185. Дні прийому: щодня ( крім суботи та неділі) з 15.00 до 18.00.
Крім цього, жителі віддалених громад області зможуть отримати консультацію в режимі Skype зв’язку звернувшись до ; бібліотечних установ області ; , щовівторка, з 15.00 до 17.00. ;
Адреси ;бібліотечних установ де можна отримати правову допомогу в режимі Skype зв’язку . ;
Камінь-Каширська центральна районна бібліотека ;( вул. Ковельська, 31, м.Камінь-Каширський)
Ківецівська центральна районна бібліотека ;( вул. Незалежності, 27, м. Ківерці.);
Міська бібліотека-філія для дорослих смт. Цумань ( вул. Мирна, 2, смт. Цумань, Ківерцівський)
Ковельська центральна районна бібліотека ;( вул.С.Бандери, 2, м. Ковель )
Локачинська центральна районна бібліотека ;( вул.Незалежності,1, смт.Локачі)
Торчинська селищна бібліотека для дорослих (Незалежності, 35, смт. Торчин, вул., Луцький р-н.)
Любешівська центральна районна бібліотека ;(вул. Незалежності, 50, смт. Любешів)
Любомльська центральна районна бібліотека ;(вул. Червоної Армії, 2, м. Любомль )
Маневицька центральна районна бібліотека ;( вул.Незалежності, 18, смт. Маневичі)
Ратнівська центральна районна бібліотека ;( вул.Центральна, 31а, смт. Ратне ;)
Рожищенська ;районна бібліотека для дітей ;(вул.Незалежності, 59, м. Рожище)
Старо-Вижівська центральна районна бібліотека ;( пл. Миру 4, смт. Стара Вижівка)
Гурійська центральна районна бібліотека ;( вул. Сагайдачного,1, смт. Турійськ.)
Шацька центральна районна бібліотека ;( вул. Незалежності, 77, смт. Шацьк)
Володимир-Волинська міська бібліотека для дорослих (вул. Луцька, 105/2, м. Володимир-Волинський)
Луцька центральна міська бібліотека для дорослих ; ( вул. Декабристів, 25, ;м.Луцьк) ; ; ; ;
Нововолинська центральна міська бібліотека для дорослих ( пр. Дружби, 17, м. Нововолинськ)