Процес реформування – незворотній, – керівник Волинського Офісу реформ
Про це йшлося під час засідання прес-клубу на тему «Самодостатні громади: реальні зміни чи ілюзія реформ».
Тематика зустрічі викликала у її учасників бурхливе обговорення. Об’єднання громад стало чи не найактуальнішим питанням в державі. Тож, депутати не оминули нагоди ще раз обговорити процес децентралізації, тим паче, що днями Волинь відвідали представники Мінрегіонбуду, які проводили в області інформаційний семінар з приводу об’єднання громад.
Ще на початку обговорення, усі присутні зійшлися на думці, що процес реформування гальмується головним чином через недостатню інформаційну кампанію. Так, ні звичайні мешканці, ні очільники сіл та селищ, ба навіть самі депутати облради не володіють достовірною інформації з приводу усіх нюансів об’єднання громад. Тобто, фактично, реформа відбувається навмання і самі її учасники не розуміють, що власне відбувається, наскільки зміни є позитивними та реалістичними для громадян та власне населених пунктів.
Зокрема, керівник Офісу реформ у Волинській області Анатолій Пархом’юк зазначив, що жодна територіальна громада не буде об’єднана примусово, оскільки між населеними пунктами повинен бути оптимальний зв’язок для їх подальшої спроможності.
Натомість, секретар Луцької міської ради Сергій Григоренко наголосив, що об’єднання громад не є реформою, а лишень її імітацією. «Ця реформа – імітація, бо робиться поспіхом. Немає ніякої інформаційної підтримки. Треба було дати хоча би рік і все роз’яснити», - наголосив Григоренко.
До того ж, Сергій Григоренко підкреслив, що в результаті реформи ніякої вигоди не отримає саме місто Луцьк. За його словами, навколо обласного центру «багатші» села об’єднаються, а Луцьк так і залишиться без можливості розвитку.
Своєю чергою, Анатолій Пархом’юк додав, що нині в області є окремі сільські ради, які утворюють громади на кшталт виборчих округів. Із цим треба боротися, втім сам факт реформування є незворотнім. Інше питання полягає у тому, що самі очільники сіл та селищ бояться відповідальності, яку тепер на них хоче покласти держава. «Реформа – це ще й зміна ментальності. Нам дуже бракує відповідальності», - підкреслив керівник обласного Офісу реформ.
Разом з тим, під час обговорення, вчергове було наголошено, що малокомплектні школи не закриватимуться. Доля освітніх та медичних закладів вирішуватиметься на місцях, відповідно до спроможності їх утримання самими територіальними громадами.
Втім, позитивні очікування від об’єднання громад висловив сільський голова села Липини Луцького району Богдан Гусак, який зазначив, що реформу робити необхідно і чим швидше, тим краще.