У Луцьку презентували альбом народного малярства
Альбом знайомить з творчою діяльністю засновника школи народного малярства у селі Журавники Горохівського району. На сторінках видання представлено фоторепродукції з творів вчителя та його вихованців, фотозйомка краєвидів, де вони творять і живуть. Осмисленню результатів праці Василя Парахіна, його власного методу навчання дітей, його самовідданого служіння Україні присвячено статті, що розміщені на сторінках альбому. Автори статей: Навроцька З.М., мистецтвознавець, автор-упорядник альбому; Селівачов М. Р., доктор мистецтвознавства, професор; Сагайдак М. Р., кандидат історичних наук, лауреат Державної премії України. Художнє оформлення, дизайн альбому здійснено фотохудожником Віктором Чухраєм, дизайнером Ольгою Щербою.
В альбомі використано авторські тексти із щоденників Василя Парахіна та записи із книги відгуків виставки «Промінь воскресіння».
Презентація альбому – завершальна акція великого культурно-мистецького проекту, що триває майже десять років. В межах проекту було здійснено ряд експедицій на хутір Черуковатиця та у село Журавники для вивчення історичного середовища і досвіду роботи Василя Парахіна з учнями. Результатом наукових досліджень стала участь Зої Навроцької у наукових конференціях та публікація зібраних нею матеріалів у наукових збірниках, статті - у періодичних виданнях, виступи на радіо та телебаченні, а також вступна стаття та інша текстова робота під час видання книги. Завдяки Віктору Чухраю здійснено чудову фотозйомку та створено об’ємний фотоархів про діяльність Василя Парахіна та його школу народного малярства у селі Журавники. Значною сторінкою проекту була виставкова діяльність. В період від 2004 по 2014 рік створено ряд виставок, кожна з яких стала яскравою подією художнього життя України.
Реалізації проекту сприяв перший заступник Луцького міського голови Святослав Кравчук, який під час презентації альбому подякував усім учасникам ;проекту, ініціаторам випуску альбому, його авторам, упорядникам за популяризацію українського традиційного мистецтва. Василю Парахіну побажав подальшої активної творчої діяльності, натхнення, реалізації нових задумів.
Довідка "ВП"
Василь Григорович Парахін – подвижник на ниві традиційного українського народного мистецтва. За сорок років діяльності він урятував від зникнення чимало безцінних творів народних митців. Йому вдалось опанувати таємниці майстерності прадавніх ремесел (плетіння з кореня сосни, соломи, різьблення по дереву та каменю, ткацтво, вишивка, ін.) і навчити користуватися ними численних учнів. А головне – Василь Парахін зумів не тільки осмислити глибинну суть українських традицій, а й відчути серцем їхні особливий магнетизм, вишуканий характер невибагливої краси. Опираючись на цей досвід, він продовжує працювати і нині. Повернувшись із Києва на свою малу Батьківщину – хутір Черуковатиця, що знаходиться на межі Волині та Галичини, він поступово перетворює цей невеликий окрайчик землі на справжній культурно-мистецький центр, своєрідний музей під відкритим небом. Тут можна побачити блискучі взірці української архітектури, дерев’яної скульптури, ковальства, гончарства, ткацтва… Особливим здобутком Василя Парахіна останніх років є зорганізована ним у загальноосвітній середній школі сусіднього села Журавники (Горохівського району) студія народного малярства. Тут цей вчитель від Бога не тільки навчає дітей малювати за методою традицій давнини, а відчувати себе спадкоємцями духовних цінностей рідного народу. Вихованці Парахіна малюють своє село, предивні орнаменти, уквітчану рідну землю. Вчитель розкриває їм саму суть традиційних прийомів малювання, навчає тому, як можна цими знаннями користуватися. Все інше підказують їм генетична пам’ять, естетичний смак пращурів, носієм яких є кожна дитина.