Сьогодні в Україні відзначають Міжнародний день права знати
Журналісти публікують тематичні статті про свободу інформації, вчителі та освітяни розповідають школярам і студентам про те, чому важливо, щоб влада була відкритою. Звичайні громадяни подають запити на отримання публічної інформації, з’ясовуючи, що зробили посадовці для популяризації прозорого й відкритого урядування, - інформує ОПОРА.
З кожним роком все більше неурядових організацій долучається до відзначення Міжнародного дня права знати. В Україні вже другий рік поспіль в рамках національної кампанії вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування (ініційованої Львівським представництвом Громадянської мережі ОПОРА за фінансової підтримки Європейського Союзу) відбувається ряд регіональних заходів, приурочених до святкування Міжнародного дня Права знати.
Такі публічні заходи триватимуть близько двох тижнів, а їхнім фінальним етапом стане презентація Індексу публічності місцевого самоврядування – 2014. Цього року вимірювання охопило усі міські ради в обласних центрах України. Протягом останніх чотирьох місяців представники Громадянської мережі ОПОРА та партнерських організацій надсилали запити на інформацію, ходили на прийоми до чиновників та депутатів, відвідували пленарні засідання рад, аналізували контент офіційних веб-сайтів та друкованих видань рад.
Нагадаємо, що за результатами минулорічного вимірювання, яке охопило 11 обласних центрів, в загальному рейтингу публічності місцевого самоврядування перше місце посіла Івано-франківська міська рада з сумарним показником публічності 68% (з можливих 100%). На другому місці виявися муніципалітет Луцька (65%), на третьому – Львова (61%). Рейтинг замикали Черкаська (39%) та Ужгородська (32%) міські ради.
Про точні дати та назви заходів організованих у Луцьку ми повідомимо додатково.
Довідка «ВП»
Міжнародний день Права Знати започаткований у 2002 році на конференції, де зібралися різні громадські організації та ініціативи, які працюють у сфері доступу до публічної інформації та відстоюють право громадян «знати». Саме тоді було засновано Мережу захисників свободи інформації (The Freedom of Information Advocates Network, FOIAnet), а 28 вересня визначено як День права знати. Метою започаткування такого Дня було підвищити обізнаність людей щодо отримання ними інформації, яка є у розпорядженні влади – про те, яким чином чиновники здійснюють свої повноваження та на які потреби витрачають кошти платників податків.