Стецьків попередив, що Україна наближається до повторення трагедії Берестечка
Як зауважує Тарас Стецьків, російська агресія на Сході, фактична втрата суверенітету над третиною Донбасу і загроза подальшого вторгнення з усією гостротою поставили перед суспільством два першочергових завдання: як зберегти державу і досягти миру, і проблему політичного лідерства.
Він наголошує, що «лідерство полягає не в тому, щоб дати відповідь на питання війна чи мир. Ми всі за мир. Лідерство полягає у тому, щоб знайти правильну відповідь на питання: як краще і швидше досягти миру».
На думку експерта, проблема лідерства з перемогою революції Гідності лише загострилася. «Загострила її війна, точніше - необхідність комусь взяти відвідальність на себе, консолідувати і повести за собою людей, захистивши в такий спосіб державу від зовнішньої агресії», - вважає він. А відтак піддає критиці «переговорне» болото, закон 5081 від 16 вересня «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей».
На його думку, «український історичний досвід незаперечно доводить: поділ суспільства і еліт у подібних обставинах завжди призводив до поразки і втрати державності». Стецьків вважає, що філософія «мир за будь-яку ціну» фактично «повторює «Зборівський шлях» Богдана Хмельницького. Зборівські мирні угоди 1649 року, як відомо, привели до Берестечка, а Берестечко привело до Переяслава. Це є шляхом поразки».
Він попереджає, що «ні консолідації, ні патріотизму не буде, якщо суспільство буде бачити односторонні поступки, здачу території, капітулянтство, що межує зі зрадою національних інтересів, і що лише провокує агресора до нових захоплень».
На думку Стецьківа, «неправильно підігрівати в частини суспільства ілюзію, що мир настане, бо ми припинили вогонь, будемо демонструвати свою миролюбність, погодимось на умови Путіна і заклики Європи. Це не мир. Це тимчасове перемир’я, яке означає лише відкладену війну. Така політика точно приведе до нової війни. Тоді Путін точно піде далі в Україну, знайшовши будь - який привід для нового вторгнення». Експерт радить Президентові «згуртувати і повести народ за собою, а не плестись у хвості подій і діяти за ситуацією». Інакше, на його думку, «радикальна частина суспільства знову візьме справу у свої руки - і Україну заллє хвиля Гайдамаччини і Коліївщини, за якою вирине примара Руїни. Або здійснення політично лідерства візьме на себе хтось інший».