30% волинян ігнорують новини, аби зберегти психічне здоров’я
Психічне здоров`я є основою благополуччя кожної людини та ефективного функціонування всієї спільноти. Всесвітній день душевного здоров`я – це привід привернути увагу до актуальних проблем душевнохворих. Клінічний досвід і медична статистика говорять про те, що депресія вийшла за рамки психіатрії. «Чорний синдром» розширює свій вплив. Вважається, що 20% населення земної кулі в даний час страждають депресією або в минулому перенесли депресивний епізод. Все це дозволяє розцінювати депресію як домінуючу патологію найближчого майбутнього. Втім, ще в епоху доктора Крепеліна (більше ста років тому) писали: «Психіатрія в зв`язку з величезним посиленням так званої нервовості в широких верствах населення все більш виходить за межі спеціальних лікарень та швидкими кроками наближається до повсякденного життя».
На жаль, в країнах колишнього СРСР, часто спостерігаються «революційні» епідемії масового психозу, колективного безумства. Потрібно відзначити, що багаторічний період тоталітаризму наклав свій відбиток на національний психологічний імідж, вилучив націленість на оптимізм, активну підприємливість і діловитість ... Психотерапевти і психологи, що працюють в психіатрії, вважають, що ціннісним орієнтаціям, особливостям сприйняття і розуміння відносин між людьми, тобто всього психічного вигляду людини тоталітарного періоду, властиві такі риси, як міфологічність, ієрархічність свідомості, схильність до ілюзій та шаблонами. Сюди ж примикають такі особливості, як пасивність, безініціативність, схильність до «зрівнялівки». Природно, що одним махом людину «розвиненого соціалізму» не переробиш ... За даними недавніх досліджень, не менше 30% хворих, що лікуються у терапевтів, потребують допомоги психотерапевтів, психологів і психіатрів.
В душі у нас чергуються ночі і дні, сонце і місяць, осяяння і затемнення ... Хтось із французів зауважив, що «геній – це нервовий розлад». Будь-яке творче осяяння – безумство, будь-який крок до позамежного абсолюту – божевілля.
На жаль, навіть видатна душа не чужа безумства ... Приміром, давньокитайські філософи підмітили, що коли чоловік входить в жіночі покої, любовна хвороба стає схожою на божевілля ... А польська письменниця Марія Домбровська встала на захист жінок, коли так пояснювала причину сімейних негараздів: «Віддаючи руку і серце, вступаєш не в один, а в кілька шлюбів, тому що в кожному з нас сидить не одна людина, а кілька».
Що протиставити мороку депресії та інших психічних недуг? Майстерність лікарів? Нові ліки? Вогонь любові? Пісні? Сміх? Спілкування? І те, і друге, і багато іншого... Бо за останні тисячоліття душу лікували священики і філософи, музиканти і поети, вчителі і лікарі, воїни і торговці, політики і чаклуни, родичі і друзі ... Відомо, що жінки відіграють роль психіатрів одне для одного. Кафе, ресторани та інші місця спілкування (футбол, театр, навчання, робота ...) допомагають знімати стрес.
Ще древні греки помітили, що Слово має силу так діяти на стан душі, як склад ліків діє на тіло. Розбуджена віра в себе, настрій на успіх творять чудеса. Сліпоглухоніма (!) американська письменниця Хелен Келлер писала сто років тому: «Світ повний страждань, він також сповнений прикладів подолання страждань». А француженка, законодавиця моди Коко Шанель стверджувала: «Все в наших руках, тому їх не можна опускати». І додавала, що старість не захищає від любові, але любов захищає від старості.
Бажаю кожному читачеві отримати енергію віри, наповнитися сонцем оптимізму. Сміх – кращий психотерапевт для психологів, психіатрів і всіх тих, кому вони допомагають. Ще філософ Сенека зауважив: «Ліки для душі знайдені древніми, наша справа вирішити, як і коли слід їх вживати».
Про це пише Михайло Арошенко, автор серії «Енциклопедія капіталів»,
член наглядової ради психіатричної лікарні.