У Луцьку про культуру в часи війни розповів Сергій Жадан
Захід відбувся 18 квітня у Волинському обласному академічному театрі ляльок. Організувало зустріч мистецьке об’єднання «стендаЛь», - пише ВолиньPost.
Сергій Жадан розповів, що вірші зі збірки «Життя Марії» написані за останні півтора роки. Тут як інтимна, так і громадянська лірика, але більшість із поезій присвячені війні. Презентаційний тур книги охоплює 33 міста, серед яких і прифронтові території.
Тур організований президентом літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ Святославом Померанцевим за підтримки міжнародного фонду Відродження у рамках проекту «Війна та культура: діалог ворогів?».
За словами Жадана, цей проект не спрямований на певний комерційний успіх чи продажі книг. Перш за все, це можливість почути й побачити кожне місто. Подібні заходи важливі тому, що змінилась країна, змінилось повітря.
«У ньому надто багато швів та розривів. Їх потрібно чимось заповнювати. Можна спробувати заповнити їх віршами», - додав письменник.
Враження від презентацій в кожному місті, а також дискусії й теми, що виникали, Сергій Жадан описує у колонках на сайті «Українська правда», тож відгук про Луцьк ми теж незабаром зможемо прочитати.
Луцьк вже 16 місто туру і повна глядацька зала у театрі ляльок засвідчила, що Жадан – ім’я затребуване. Тим більш, за словами видавця Святослава Померанцева, поки що було встановлено рекорд продажу книг – більше 80 за один захід, не враховуючи Харків, де на 4 проведених зустрічах розкупили 200 книг.
Щодо значення поезії в його житті Сергій Жадан зазначив, що вона дає можливість проговорювати важливі речі і мати додатковий інструментарій для того, щоб ті речі фіксувати, запам`ятовувати і висловлювати на папері.
На питання, хто винен у війні на Сході, письменник відповів: «Сказати, що у війні винен Путін чи місцеві жителі, буде неправильно. Мені здається, що там був свій комплекс причин і передумов. Не можна шукати винних у всьому цьому. Ми звинувачуємо Схід у всіх подіях, що відбуваються, проте і вони мають право заявляти, що ми усі ці роки були байдужими до них. Мене не хвилює, хто став причиною війни, мене більш цікавить шляхи вирішення цієї проблеми».
Під час заходу збирали кошти для волинських бійців. Уся сума склала 422 грн.
Під час заходу на сцені біля письменника стояла валіза як символ людей, що змушені покидати рідні домівки на Сході, як постійні мандрівки самого Жадана у турі з «Марією», а також неодноразові виступи в прифронтових містах з проектом «Поетичний десант».
Серед зачитаних віршів звучала і тема дороги, особливо в поезіях «Чого лише не побачиш а цих вокзалах», «Візьми лише найважливіше. Візьми листи», «Наші діти, Маріє, ростуть ніби трава» тощо.;
Окремо письменник розповів про вміщені в книзі переклади - це 20 поезій польського автора Чеслава Мілоша.
«Це автор, вірші якого змушують згадати, здавалося б, буденні речі, але ми часто уже їх і не помічаємо. Але кожна тема, піднята в них, - актуальна», - додав Жадан.
Після презентації до Сергія Жадана вишикувалась довга черга за автографами, а в кулуарах чулись розмови, що прийшла досить доросла і розважлива молодь. Це знак того, що культура набуває все більшого попиту, а 33 міста з повними залами свідчать про дорослішання українців, про запит на українське, про бажання зрозуміти й обговорити війну, щоб знайти ці самі шляхи вирішення.