Судова реформа в дії: третину спорів можна вирішити не доводячи справу до суду
Про це йшлося під час прес-брифінгу щодо реформ у судовій системі.
Медіація є одним із альтернативних способів вирішення суперечок у позасудовому порядку за участю медіатора.
Так, медіатор є третьою стороною, не причетною до справи, який допомагає знайти таке рішення конфлікту, яке задовольняє обидві сторони. Таким чином, люди мають змогу примиритися, не втягуючи у конфлікт сторонніх людей та не доводячи справу до судового розгляду.
Медіація поділяється на кілька напрямків. Зокрема, медіація у сімейних конфліктах, у шкільному середовищі, у конфліктах між сусідами, у трудових та корпоративних спорах.
Як зазначає, суддя Апеляційного суду Волині Оксана Завидовська-Марчук, третя частина з усіх судових справ стосується сімейних спорів і майже 15 мільйонів українців проходять через судову процедуру.
«Люди повинні знати, що не треба йди до суду, а є хтось, хто їм може допомогти. Медіація допоможе цим людям вирішити їхню ситуацію і дасть можливість підтримати стабільні стосунки», - додає суддя.;
Водночас, за її словами, конфліктуючі сторони мають можливість не просто підписати мирову угоду, а й налагодити відносини, що сприятиме становленню миру та спокою в цілому у державі.
Варто зауважити, що на Волині протягом року суди розглядають 30 тисяч справ, із них 5 тисяч стосуються власне сімейних конфліктів.
«Більшість із них можна було б вирішити за допомогою медіації», - каже Завидовська-Марчук.
На Волині лідером із передачі справ медіації є Турійський район. Втім, варто зазначити, що такий спосіб вирішення суперечок ще не закріплений законодавчо. Однак, суддя Апеляційного суду Волинської області Андрій Овсієнко підкреслив, що прийняття закону про медіацію дасть поштовх для створення ефективного правосуддя.
Окрім цього, керівник проекту та медіатор Олена Матвійчук повідомила, що згідно з опитуванням населення, яке уже скористалося послугами медіаторів, виявилося, що 18 із 55 опитуваних безумовно готові використовувати послугу й надалі.
До того ж, нині медіатори в регіонах країни працюють на добровільних засадах, поки їхня діяльність не закріплена законодавчо.
Разом з тим, найбільшою проблемою на сьогоднішній день є непоінформованість населення щодо такого виду позасудового вирішення суперечок. Тому, Оксана Завидовська-Марчук наголошує на тому, що люди повинні зацікавитися медіаторством і не боятися цього слова, а навпаки намагатися скористатися такою послугою.
«Для того, щоби люди знали, треба їм говорити. Але коли вони самі знатимуть, що є такі люди, то і в суді не будуть боятися цього слова, а самі проситимуть допомоги медіатора», - резюмувала жінка.
Тож, перевагами такої системи є: розвантаженість судів, розв’язання конфліктів без судової тяганини, підвищення оперативності розгляду справ, розв’язання конфліктів шляхом примирення сторін, підвищення рівня довіри до суду.
До слова, на Волині працюють п’ять медіаторів. Вони співпрацюють з восьми судами області. Послуги такого виду вирішення суперечок надає ВОГО «Центр правової допомоги», який знаходиться у місті Ковель за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».