У Луцьку здійснили черговий крок «до примирення» між українцями та поляками
Мета проекту — поширення об`єктивної інформації новітньої історії 1943-1945 років. Зокрема, відомостей про те, як українці та поляки допомагали одне одному під час трагічних подій на території Східної Галичини. Матеріалом для дослідження стали спогади свідків, які і лягли в основу книги «Поєднання через важку пам`ять. Волинь 1943».
Беата Бживчи, генеральний Консул Республіки Польща у Луцьку, розповіла, ;що проект реалізує польська організація «Панорама культур» під патронатом Генерального консульства. З 2012 року всі охочі мали можливість долучитися до заповнення «білих плям в історії», долучившись до проекту та шукаючи під час експедицій свідків тих подій. Учасники проекту шукали українців та поляків, які нині проживають на території історичної Східної Галичини, аби вони розповіли нові цікаві факти про те, як неодноразово допомагали одне одному під час війни та сплесків націоналістичних рухів.
Олександра Зінчук, представник товариства «Панорама культур» зазначила, що цим проектом вони нині бажають мирним способом об`єднати два народи. Дослідникам, серед яких були не лише історики, а й соціологи, етнографи та психологи, вдалося зібрати понад 150 свідчень очевидців.
Під час презентації розповіли і про те, що в рамках проекту «Примирення через важку пам`ять. Східна Галичина» відзняли і 30-хвилинний документальний фільм «Важка пам`ять», режисера Войцєха Валькєвіча. Стрічка ілюструє свідчення, зібрані під час проекту. Цю ж інформацію, всі охочі матимуть змогу переглянути і в електронному ресурсі, який організатори проекту планують запустити до кінця 2014 року.
Студенти, які брали участь в українсько-польських експедиціях на території колишньої Східної Галичини розповіли про те, що результати цього проекту значно відрізняються від інформації, яка знаходиться у підручниках з історії. Адже у книзі «Поєднання через важку пам`ять. Волинь 1943» зібрані конкретні історії конкретних людей.
Додамо, українсько-польський проект «Примирення через важку пам`ять. Східна Галичина» презентують не лише у Луцьку. 11 листопада делегація відвідає Острог, а 12 листопада — Тернопіль.