Американський експерт порадив, що робити із добровольчими батальйонами після АТО на Донбасі
Вони повинні увійти в структури МВС чи Міноборони й надалі здійснювати захист регіонів. Таку думку висловив в ексклюзивному інтерв`ю ТСН.ua американський військовий експерт Філліп Карбер.
Він один із тих, хто сьогодні у Вашингтоні активно лобіюють інтереси України щодо надання зброї у боротьбі з бойовиками і російською армією.
В Україні є думка, яку висловлювали можновладці різних рівнів, про те, що ці осередки добровольців треба розформувати. Вони нібито мають специфічну структуру підпорядкування. Деякі чиновники побоювались, що батальйони (а їх 37) можуть перетворитися на маленькі приватні армії.
"Я розумію, звідки вітер дме і звідки беруться думки про розформування батальйонів. Є ті батальйони, які насамперед займаються захистом власних містечок і сіл від сепаратистів, від російських військових та агентів ФСБ. І вони, наскільки мені відомо, є структурами Міністерства внутрішніх справ. Тому не бачу теми для розмови. Це добре вмотивовані бійці, вони роблять правильні речі. Тобто, момент, з якого все розпочалося, звідки з`явилася їхня співпраця з МВС, дуже правильний і щирий, тому що люди захищають свою власну землю і домівки", - говорить Карбер. Водночас експерт констатує, що в зоні АТО утворилася незрозуміла ситуація щодо підпорядкування батальйонів. "Коли цих же хлопців почали відправляти на передову, вони почали діяти і несподівано виявилися залежними від армійських чинів і командування. Відтак, не дивно і прогнозовано, що під час Іловайської трагедії ліва рука не розуміла, що саме відбувається з правою, як її калічать через бездіяльність лівої. Словом, одні війська були не інтегровані і не поєднані з іншими. Тут є проблема. Тому є кілька рівнів розвитку і реформування, які має пройти Україна", - радить Карбер.;
Перший рівень полягає в тому, що потрібна реформа територіальної міліції. "У кожному місті має бути територіальний міліцейський загін, який має очолювати армійський офіцер-резервіст. Він може бути навіть пенсіонером, але попри це готовий піднятися сам і підняти людей за командою. І це має зробити кожне село і містечко в усій країні. Кому територіальна міліція підпорядковуватиметься - Міністерству внутрішніх справ чи Міністерству оборони – є вже політичним рішенням. Але ті загони територіальної міліції, які треба створити і вишколити, вони проводитимуть ще й охоронну, безпекову роботу. Тобто дублюватимуть і допомагатимуть охороняти аеропорти, кордон. Їм всім вистачить роботи з охорони регіональної інфраструктури", - наголошує військовий експерт. Карбер також говорить, що "потрібна широка співпраця з Міноборони. Ті загони, які пройдуть навчання і будуть готові взяти участь у важких і виснажливих бойових діях, як на Донбасі, мають бути частиною армії. Тому це абсолютно відмінна психологія, це інше забезпечення і умови роботи. Тобто, ви не беззахисних дітей наодинці з крокодилами лишаєте. Це мають бути люди, які мають чим і знають, як себе захистити. І от саме ці бригади будуть частинами армії. Ті добровольчі батальйони, які беруть участь у бойових діях на фронті, мають бути частиною саме армії. З усіма відповідними наслідками - забезпеченням, підпорядкуванням".
Карбер порадив покроково, як саме батальйони мають стати частиною Міноборони. "Ви думаєте, якщо вони отримають танки, вони точно знатимуть, як їх використати? Тут такий багатошаровий момент. Потрібна і важка артилерія, і танки, і ті, хто ними керуватиме, потрібно налагодити і відпрацювати системи зв`язку і зробити їх безпечними. Наскільки я знаю, в батальйоні "Донбас" вже є подібна домовленість. Насправді, армійцям потрібно думати більш стратегічно. Наприклад, ви ж розумієте, що зараз річ не тільки в Донецьку чи Луганську, річ у тім, як захистити і чинити опір по всій лінії фронту. Треба думати про захист від Харкова до Чернігова, куди Росія може спрямувати танки і вони будуть там доволі швидко. Треба думати, як використовувати і інтегрувати Військово-повітряні сили, щоб вони працювали ефективніше", - порадив Карбер.