Естафета звитяги, Євромайдан, Четверта світова та… УКРАЇНА!!!
Через рік після початку Євромайдану, коли в історію нетлінними літерами вписано подвиг Небесної сотні, Україна, безумовно, наблизилися до даного їй Богом свого «Я». Попри окупацію Росією Криму, розв’язану Кремлем війну на Донбасі, наша держава, незважаючи на владні лабіринти, завдяки унікальній жертовності поліетнічної, багатоконфесійної Української політичної нації, назавше повертається в Європу. Інше питання, чи нас там іще чекають.
Коли рік тому, 21 листопада 2013 року, Кабінет міністрів України ухвалив постанову про призупинення процесу підписання Угоди про асоціацію з ЄС, невипадково стартували масові протести в Україні, які згодом отримали назву Євромайдану. «Від першої миті Майдану розпочалося фундаментальне українське прозріння, - зазначає владика Борис Гудзяк (посилаємося на «ЛБ»). - Те, що сталося, - це плід віри, не простих обчислень. Безумна чиста жертва, яка у Бозі належно оцінена, нерідко може діяти потужніше від капіталу і сили... Україна заплатила високу ціну за свій європейський вибір на Майдані і продовжує платити у війні на Донбасі. Ця ціна показує нам, що ми здобуваємо щось прецінне, що не вимірюється безвізовим режимом чи зоною вільної торгівлі. Ми відвойовуємо власну розтоптану гідність, Богом нам дану, і свідчимо про неї світові».
По-своєму закономірно, що цьогоріч, роздумуючи про першу річницю Євромайдану, мимоволі згадуємо й події десятирічної давнини. Навряд чи цей момент упускає й команда чинного Глави Української держави, зважаючи на досвід (злети й падіння) команди Віктора Ющенка. Тоді отримана перемога «конвертувалася» якщо не в стратегічну, то принаймні тактичну поразку, яка, правда, стала стартом для нового злету національного духу. Адже сьогодні вже стало аксіомою: принципово відступати далі ми не можемо.
Нинішні реалії, які засвідчили справжню сутність Росії (Московії), переконують, що світ – на порозі чергових кардинальних, геополітичних змін. Тих, про які з острахом попереджали східні мудреці, промовляючи як зарікання: «Не дай вам Бог жити у час перемін». Причому, коли цей час змін виявився неминучим, Україні довелося стати ще й на шляху імперії зла, яка, потрясаючи «ядерною головешкою», фактично повертає світ із ХХІ сторіччя в епоху дрімучого середньовіччя.
Тож суворі змагання (боротьба) матимуть продовження і далі. Доля світу нині вирішується в Україні. У цьому переконували події та тенденції тижня, що вже став надбанням історії.
«А сумнівів не має бути»
На думку першого Президента України Леоніда Кравчука («День»), «багато хто зберігав ілюзії, що Путін - це нова Росія, що будуть якісь демократичні процеси. Таку атмосферу створювала кремлівська інформаційна машина й ті західні політики, які користуються російською бензоколонкою, тобто, відверто кажучи, перебувають на утриманні Росії. Зараз вони хитаються між тим, де Росія і де Україна, акцентуючи увагу на тому, щоб не сталася Третя світова війна». Відтак він підкреслює, що «ми всі не хочемо, щоб відбулася Третя світова війна. Але я б нагадав всім історію і проблему з Гітлером. Його теж тоді вмовляли, «годували» територіями, а війна все одно розпочалася. Тому той, хто погано читав Валдайську промову Путіна, хай прочитає ще раз. Принцип Путіна - не міжнародне право, а вплив через силу. Путін сказав, що світовий порядок побудовано не так, як цього хоче Кремль, а тому він хоче його змінити через систему впливів (сили)».
Перший Президент України піддав критиці твердження першого та останнього президента СРСР Михайла Горбачова про те, що «Захід змирився з анексією Криму». На його думку, «будь-яка заява будь-якого росіянина (президента, чиновника...) буде антиукраїнською». Кравчук нагадує, що «Горбачов порушив питання - переробити весь світ: «новое мышление для нас и для всего мира», але це все одно - люди російського імперського мислення. Чекати від них чогось іншого я не можу. Зокрема й від Горбачова. Для мене ясно одне - Україна повинна знати, з ким вона має справу, й відповідно діяти. Це повинні знати й західні країни, навіть ті, хто має сумніви. А сумнівів не має бути. Путін і Росія поставили собі інші політичні та стратегічні завдання, які кардинально відрізняються від цивілізованих завдань західного світу».
На переконання ж колишньої лучанки Альони Гетьманчук, директора Інституту світової політики, «сьогодні спостерігаємо масштабну війну нервів. Росія переможе в ній, якщо примусить Україну визнати: те, що відбувається на сході України, є внутрішнім конфліктом України (чи, як кажуть росіяни, громадянською війною), і змусять українську владу напряму домовлятися з «ДНР» і «ЛНР». Україна переможе, якщо примусить Росію визнати свою причетність до конфлікту та взяти відповідні зобов’язання. Заява Лаврова, що Україні слід говорити з «ДНР» і «ЛНР» напряму - яскраве свідчення якраз того, що в Кремлі робитимуть все можливе, щоб змусити Київ визнати війну на Донбас внутрішньою війною, а самим виступити в ролі миротворця».
На її думку, тут дуже важливо, «наскільки здадуть нерви у Заходу. Адже для них не принципово, яким саме буде внутрішній устрій України. Для них головне, щоб Україна була функціональною і стабільною державою. Так само для Заходу нині не є принциповим питання інтеграції України до НАТО. Деякі країни - передусім Німеччина - не бачать України в НАТО, незалежно від того, вимагає Росія якихось гарантій, чи ні. Сьогодні потрібно чесно визнати, що, незважаючи на велику підтримку членства в Альянсі, події останнього року віддалили Україну від членства в НАТО, а не наблизили її до нього. Просто якщо раніше перешкода була з боку України і НАТО, то сьогодні перешкода лише з боку НАТО»
Однак Гетьманчук вважає, що «на Заході мають розуміти, - ключове питання, на яке вони мають відповісти сьогодні, - це питання, хто має вирішувати майбутнє України: Путін чи український народ. Якщо український народ, то жодних гарантій для Росії не може бути апріорі. Більше того, Захід має розуміти: гарантії невступу України до НАТО не є гарантією того, що Росія перестане дестабілізувати ситуацію в Україні. І якщо Захід дасть слабину і створить прецедент у питанні євроатлантичної інтеграції України, наступним кроком буде вимога від Росії надати гарантії того, що Україна не інтегруватиметься до Європейського Союзу».
«Ключова проблема на цьому шляху – війна»
За словами Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, український аграрний сектор – єдиний, який показав до 16% зростання. «Ще одна хороша новина – Україна піднялася в рейтингу ведення бізнесу на шість пунктів. Ми очікували до -10% падіння ВВП, але воно може бути до -7%», - додав Глава Уряду. Він наголосив, що «основна перешкода в тому, аби зробити українську економіку більш стабільною, процвітаючою та більш привабливою», - це війна: «Росія, яка розв’язала війну з Україною, не дотримується Мінських домовленостей. Режим перемир’я, яке ми з усіх сил намагалися встановити низку разів, завжди порушується очолюваними Росією терористами». Яценюк підкреслив: «Важко залучити міжнародних інвесторів , коли на українській території вже «залучені» очолювані Росією терористи та російські танки».
Він наголосив: «Перед нами постала низка викликів та проблем, але покращити економіку та втілити реальні зміни для українського суспільства та українського народу – це пріоритет для чинного Уряду, і переконаний, що для наступного Уряду також».
Арсеній Яценюк повідомив, що тривають коаліційні переговори: «Переконані, що коаліційна угода буде підписана якомога швидше, і новий Уряд докладе всіх зусиль для стабілізації економіки, виконання всіх вимог, встановлених МВФ, Світовим банком та іншими міжнародними фінансовими інституціями. Новий Уряд має впровадити жорсткі реформи, які ми уже розпочали шість місяців тому, і прокласти шлях до економічної стабільності, якої ми очікуємо досягнути в 2016 році».
«У нас всеохопний порядок денний, великі плани, але хочу ще раз наголосити, що ключова проблема на цьому шляху – це війна. Ми закликаємо й просимо західний світ бути об’єднаним, сильним та діяти спільно проти російської агресії. Це стосується не лише України. Це стосується глобального порядку та міжнародного права, яке брутально порушено РФ та російським президентом», - наголосив Арсеній Яценюк. «Ми маємо зробити все, щоб зупинити цю війну, отримати мир в Україні, аби наші народи були процвітаючими, щасливими, стабільними та не боялися війни чи інших загроз», - додав Глава Уряду.
«Загрожує сталому в Європі порядку»
«Конфлікт в Україні не є проблемою регіонального масштабу - він стосується нас усіх», - підкреслила (за версією «Die Welt») федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель, виступаючи в Інституті міжнародної політики в австралійському Сіднеї (посилаємося на inoprеssa.ru). Росія, за її словами, «мислить старими категоріями, розглядаючи Україну як зону свого впливу і зневажаючи таким чином міжнародне право». «Після жаху двох світових воєн і закінчення холодної війни подібне мислення, що знаходить своє продовження в спробах Росії дестабілізувати ситуацію на сході України, загрожує сталому в Європі порядку», - сказала канцлер, вказавши, що мова йде не тільки про Україну. Вона закликала звернути увагу на російську гру проти Молдови та Грузії і придивитися до Сербії і Західних Балкан.
Як заявила Меркель, Путін «відмовляється від врегулювання конфліктів на основі взаємної поваги демократичними і конституційними засобами. Він робить ставку на право сильного, не звертаючи уваги на верховенство закону».
Незадовго до зустрічі європейських міністрів закордонних справ у Брюсселі про можливе загострення конфлікту на Україні заявив і глава австрійського МЗС Себастьян Курц. «Ситуація на сході України пожежонебезпечна, і тому всі розумні політичні сили повинні зробити зусилля для недопущення вкорінення блокового мислення і повернення холодної війни», - заявив Курц виданню «Die Welt». Міністр закликав європейців до єдності під ч