Лише 7% лучан вважають медицину безкоштовною
Чи погодитеся ви, що медицина у нашій країні безкоштовна? Цим питанням експерти «Інституту аналітики та адвокації» задалися, досліджуючи стан охорони здоров’я в Україні та у Луцьку зокрема. Результати соціологічного опитування очікувані, але від цього не менш безнадійні: 87% опитаних лучан вважають, що медицина у місті безкоштовна лише на словах, ще 6% сумніваються у цьому.
Експерти «Інституту аналітики та адвокації» дізналися, що 87% опитаних додатково витрачають на своє лікування від 1000 до 3000 гривень, а часом суми доходять і до 5 тисяч на рік! При цьому лише 31% мешканців Луцька задоволені послугами у державних лікарнях. Виникає дисонанс: ми платимо за лікування, але його якість не зростає.
Це одна з причин, чому лучани прагнуть уникати походів у заклади охорони здоров’я. Більшість відвідують лікаря лише у крайньому випадку — захворівши, за довідкою, однак майже ніколи — для профілактики. Так, майже 67% опитаних сказали, що лише час від часу з’являються у лікарнях, рідше, ніж раз на квартал — лікуються самостійно. Хоча все світове товариство, у тому числі й українське, визнало життя і здоров’я найбільшою цінністю людства, а отже, державі варто визначати медицину однією з головних галузей.
Недофінансування і пасивність влади стосовно медицини в Україні, лазівка для корупції — це основні передумови ситуації, яка склалася у закладах охорони здоров’я у Луцьку. Звісно, існує не один вихід з такого положення. Те ж соціологічне опитування показало, що лише 13% лучан проти переходу на страхову медицину, 11% байдуже це питання, а більшість — 76% — цілком підтримують ідею, тим паче, що багато послуг у лікарнях вже платні.
Постає питання: якщо лікування перестає бути безкоштовним, у держави бракує фінансування на охорону здоров’я, а населення це розуміє і не схвалює — що нам заважає перейти на страхову медицину?
Під час дослідження було опитано 800 респондентів методом особистого поквартирного інтерв’ю відповідно до квотної вибірки за демографічним показником Луцька.