Валюта стрімко «витікає» з України
Експерти вважають, що основна причина відтоку валюти з країни - НАК «Нафтогаз України». «Дефіцит капітального і фінансового рахунку [в жовтні] становив $ 2,9 млрд насамперед через виплати за єврооблігаціями НАК «Нафтогаз», - сказано в звіті НБУ. Тільки на погашення облігацій «Нафтогазу» в жовтні держава витратила $ 1,67 млрд . На цю суму Нацбанк напряму продав держкомпанії валюту із золотовалютних резервів. через це до початку листопада міжнародні запаси НБУ опустилися до $ 12,6 млрд. У НБУ визнають, що валютних резервів для фінансування імпорту залишилося всього на 2,2 місяці.
Економісти застерігають, що тиск фінансових зобов`язань ;«Нафтогазу» ;далі буде тільки наростати. Як зазначив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, витрати «Нафтогазу» в 2014 р. перевищать його доходи на суму, рівну 7% ВВП (близько 100 млрд. грн).
До кінця року уряду доведеться шукати гроші для НАК ;«Нафтогаз», щоб здійснити передоплату за поставки російського палива. Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан раніше заявив, що платежі можуть почати проводити вже до 1 грудня. Йдеться про 1,5 млрд куб. м газу. Враховуючи, що до кінця року вартість 1 тис. куб. м для України становить $ 378, то за вказаний міністром обсяг палива доведеться викласти ще $ 567 млн.
Не додає оптимізму і ситуація із зовнішньоекономічними торговельними показниками. Незважаючи на те що імпорт в цьому році скоротився з девальвацію гривні, обсяги експорту також впали. За даними НБУ, в жовтні поточний рахунок платіжного балансу, який формується виходячи з показників експорту-імпорту товарів і послуг, виявився з дефіцитом в $ 634 млн. У НБУ повідомили, що експорт товарів скоротився на 2,9% порівняно з вереснем. Дані НБУ підтверджує Державна фіскальна служба. Коментуючи обсяги експорту за дев`ять місяців поточного року, голова ГФС Ігор Білоус заявив, що за три квартали експортери продали товарів на $ 42 млрд. Тоді як за дев`ять місяців минулого року з України експортери виручили на $ 4 млрд більше.
У Мінфіні експортні втрати списують на несприятливу кон`юнктуру на світових ринках. За словами міністра Олександра Шлапака, платіжний баланс погіршився і через конфлікт на сході країни. Адже підприємства Донбасу формували до 30% від загальних надходжень валютної виручки в Україну, розповів нещодавно міністр. Із звіту НБУ випливає, що найбільше (на 28%) впав експорт хімічної продукції, мінеральних продуктів (13%) та продукції машинобудуванні (7%). Вдалося наростити на 3% поставки продовольчих товарів завдяки експорту олії, насіння соняшнику, жирів і м`яса в основному на ринок ЄС.
Затяжний дефіцит платіжного балансу загрожує подальшим ослабленням гривні. Проте в НБУ рекомендують Мінфіну закладати в держбюджет на наступний рік курс долара на рівні 12,9 - 13 грн / дол.