«На нашому боці – правда! З нами – Бог!»
Уже позаду і найдовша ніч за період епохи від Різдва Христового, й рік, який вважають стартовим у Третій світовій та, напевне, помилково називають найтяжчим … Але остаточні акценти щодо вже минулого 2014-го розставить, звичайно, історія. Адже «близкое видится на расстоянии». Про що справедливо зауважував росіянин Володимир Маяковський, заклику якого («А ты, москаль, на Украину зубы не скаль») його народ, «колективний Путін», так і не почув.
Наразі ж усі погляди та сподівання звернуті до 2015-го. Однак якими б не виявилися побажання та прогнози найобізнаніших політологів-«касандр», як виправдання кожен із них зможе на той чи інший лад повторити істину Василя Сухомлинського про право на помилку. Інше питання, що Україна, українська політична нація такого права не має. Адже російський імперіалізм, за умови реалізації своєї стратегії, просто не залишить нам місця на землі.
Тож 2015-й, коли триває тотальна геополітична гра, на терезах якої – мільйони життів і долі народів та держав, для України навряд чи буде легшим, ніж попередній. Навіть за умови, що начебто рідна влада таки почне доростати до рівня народу, інтересам якого має служити.
Хоча у згаданому ракурсі, зокрема й у волинському контексті, - не надто багато оптимізму. Це підтвердила й ситуація з поверненням бійців із колишньої 51-ї бригади, які перебували в російському полоні. Процитуємо волонтера Наталію Боярин, яку шокувало дійство в древньому Володимирі. «Коли я приїхала на площу Героїв, хлопці виходили. Всі кричали, всі були дуже щасливі. Я думала, ну от, зараз дадуть мікрофон якомусь бійцю, потім – його мамі, дружині, - зізнається вона. - Ні, я помилялася. Мікрофон взяв Петро Данилович (Саганюк. – «ВП»). Його «речь», я по-іншому це не назву, розпочалася з того, що ми дякуємо губернатору, меру Луцька. Почали дякувати всім – священикам, мерам. І тільки потім хлопцям… Їм чотири з половиною місяці педалювали мізки, що «ви не потрібні своїй державі», що «вони не хочуть вас міняти, забирати».
Звісно ж, в обурення Н. Боярин віддзеркалює доволі багато проблем. Замість того, щоб виїхати не тільки на міжобласний «кордон», а й зустріти вояків у столиці, місцевий міський голова, як завше, «звично лизнув чергову владу», - виніс «діагноз» один із колишніх підлеглих Саганюка. Хоча насправді все, можливо, значно простіше ( і складніше водночас). Адже посадовець, напевне, не здатен відійти від тих стереотипів, які сформувала комуністично-радянська система. Йому, очевидно, не до тих людей, яким треба допомогти, не до того, що за автобус «виставили» 28 тисяч (на що один із волонтерів сказав: ми можемо за ці гроші найняти літак).
Звісно, подібні патріотичні імітації - не правило, а радше виняток. Адже ж направду гідно ведуть себе й Луцький міський голова Микола Романюк, й голова Волинської обласної адміністрації Володимир Гунчик, й перший заступник голови облради Олександр Пирожик… А передовсім - народні депутати-волиняни Степан Івахів, Ігор Єремеєв, Сергій Мартиняк, які не лише допомагають матеріально українським воїнам, а й знають про АТО безпосередньо з уст бійців на лінії фронту.
Тож «доростання» влади до свого народу таки відбувається. А там, де цього поки що нема, напевне, допоможе відновити статус кво сам згадуваний народ під час виборів до місцевих органів влади, які, слід сподіватися, вже незабаром відбудуться.
Одначе коли відступати далі просто нікуди, лише за умови монолітності ми спроможні принаймні на «задовільно» скласти ці суворі іспити, не повторити фатальних помилок минувшини.
Зі сподівання на це, спробуймо подумки перегорнути кілька сторінок тижня, що вже став надбанням історії.
«П’ятнадцятий рік не буде легким»
«День за днем наша давня країна неначе народжувалася заново», - констатував Глава Української держави, Верховний головнокомандувач Петро Порошенко у своєму новорічному зверненні-привітанні (посилаємося на офіційний сайт Президента). На його переконання, минулий рік «був найважчим за останні сім десятиліть, з 45-го року. Лютий ворог зазіхнув на наші життя, територію, свободу, незалежність. Та вся країна - від малого до старого - стала на захист Батьківщини. Цю Вітчизняну війну ми обов’язково виграємо, бо вона для нас - справедлива. На нашому боці - правда! З нами - Бог!».
Як підкреслив Президент України, «гаслом минулого року стали слова «Єдина країна» - «Единая страна» - «Бір дєвлєт». Важкі випробування зміцнили нас. Як народ ми стали нерозлийвода, ще міцніше згуртувалися в політичну українську націю». Він також наголосив: «П’ятнадцятий рік не буде легким. Та я вірю, що в історію він увійде як рік старту глибинних реформ, які відкриють нам шлях до членства в Євросоюзі. Це наша мрія, яку ми разом втілимо в життя».
«Євроатлантичний зовнішньополітичний курс»
Колишній Президент (1991-1994) Леонід Кравчук та екс-Прем`єр-міністр Євген Марчук закликають керівництво країни невідкладно подати заявку на членство України в Організації Північноатлантичного договору (НАТО). «Скасування позаблокового статусу України вимагає від української влади негайно відновити євроатлантичний зовнішньополітичний курс і подати заявку на вступ до НАТО і сприятиме проведенню всеукраїнського референдуму на підтримку членства України в НАТО», - сказано в заяві ініціативної групи, головами якої є Кравчук і Марчук (тут і далі посилаємося на «Українські новини»). У документі мовиться, що право України на членство в НАТО підтверджується рішеннями Бухарестського саміту НАТО від 2008 року. Ініціативна група наголошує, що питання вступу в НАТО неприпустимо відкладати, оскільки Україна перебуває в стані військового протистояння з Росією. Вона також вважає необгрунтованими застереження деяких західних політиків про небажаність вступу України в НАТО і впевнена, що такі заяви провокують Росію до подальших агресивних дій. Ініціативна група також висловлює стурбованість відсутністю чіткої та послідовної позиції української влади з приводу членства в НАТО.
До складу ініціативної групи входять Кравчук, Марчук, поет Дмитро Павличко, екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко, колишній суддя Гаазького трибуналу Володимир Василенко, екс-депутат Верховної Ради Іван Заєць, колишній міністр екології Юрій Щербак. Нагадаємо, що 23 грудня Рада скасувала позаблоковий статус України.
«Ані НАТО, ані США не допомагатимуть Україні своєю військовою присутністю»
Колишній представник США в НАТО Курт Волкер (Kurt Volker), який обіймав цей пост з 2008 по 2009 рік, нині очолює Інститут міжнародного лідерства Маккейна – дослідницький центр, що входить до структури Університету Арізони зазначає, що «Росія спробує стабілізувати ситуацію, оскільки вона зіткнулася з величезними проблемами у власній економіці. Кремль намагатиметься переконати Європу зняти деякі санкції чи не поновлювати їх влітку 2015 року» ( посилаємося на Українську службу «Голосу Америки»).
На його думку, «також Росія буде готуватися до нових кроків в самій Україні, наприклад, захоплення нових територій, поновлення бойових дій. Весною можливо очікувати захоплення Маріуполя та інших територій. НАТО та США, у рамках Альянсу, весь час шукають можливості, щоб закінчити цю кризу». Експерт також підкреслив: «Фраза про те, що «Росії пропонується вихід з кризи», означає, що і НАТО шукає вихід з кризи.Альянс хоче деескалації кризи. Думаю, що Путін знає про це. Він буде розтягувати конфлікт у часі, щоб зробити його більш «спокійним», але водночас він робитиме інші кроки бо знає, що ані НАТО, ані США не допомагатимуть Україні своєю військовою присутністю. Путін продовжуватиме свій тиск».
«Ризик соціального вибуху»
«Бюджет злочинний щодо країни. Він грабуватиме її. Депутати підписали пустий папірець. Дуже швидко побачимо на ньому бюджетну творчість Яценюка і компанії. Цей фіктивний документ ухвалений з однією метою — це отримати гроші від Міжнародного валютного фонду. Далі — дати можливість «присосатися» до бюджету своїм любим друзям. Потім знову Яценюк чи хтось замість нього стоятиме з простягнутою рукою», - так категорично стверджує політолог Андрій Золотарьов у виданні «Газета по-українськи». Експерт наголосив, що бюджет-2015 передбачає нові податки. «Українці не побачать суттєвих поліпшень економічних правил гри на їх користь. Потрібно було зменшувати всілякі контролюючі органи та регуляторні процедури. Замість цього матимемо суттєве скорочення соціальних зобов`язань. Ще люди отримують додаткове податкове навантаження. Ним обкладатиметься фактично кожна трикімнатна квартира. Середній клас отримує п`ятитисячний податок на автомобіль. Оскільки не тільки олігархи їздять на машинах до п`яти років з об`ємом двигуна 3,5 тис. куб. см.», - зазначив Золотарьов.
Політолог підкреслив, що ухвалений вночі бюджет підриває недовіру до влади. «Наслідком такого роду діяльності буде ризик соціального вибуху і саме питання існування України», - додав він. Нагадаємо, 29 грудня (о 4:24) 233нардепи проголосували за Державний бюджет на 2015 рік. Правки до бюджету обіцяють внести 15 лютого.
«Єдиний фронт проти агресора»
Що чекає на Україну і світ у 2015-му? На це сакраментальне запитання намагаються на сайті facenews.ua відповісти експерти. Зокрема, політолог Євген Магда зауважує: «У 2015-му варто чекати певного загострення ситуації навколо Донбасу та продовження боротьби України за власне місце під зовнішньополітичним сонцем. Я, на жаль, не думаю, що ДНР і ЛНР зникнуть в 2015 році. Криза на сході не закінчиться так швидко. Думаю, нас чекає продовження конфлікту на Донбасі, причому важке продовження. Сподіваюся, це не буде пов`язано із загостренням бойових дій». Він також зазначає, що в політичній сфері важливими подіями 2015 стануть місцеві вибори, які «у контексті децентралізації будуть досить напруженими і досить жорсткими».
На думку екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка, «головний виклик 2015-го (як,